Co způsobuje bolest svalů a kloubů a jak se s ní vypořádat: Řešením může být teplá koupel či bobkový list

Bolest kloubů a svalů je poměrně častá, mnohdy se ani nezjistí příčina a problémy samy odezní. Pokud ne, můžete si poměrně snadno pomoci domácí léčbou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje mnoho možných příčin bolesti svalů a kloubů. V některých případech odezní samy, jindy je nezbytná návštěva lékaře. Mezi domácí prostředky proti bolesti svalů a kloubů patří teplé nebo studené obklady, odpočinek, strava bohatá na bílkoviny a protizánětlivé látky. Lékař William Morrison, M.D. připomíná, že pokud chcete zmírnit bolesti svalů a kloubů, je potřeba dbát na zdravou tělesnou hmotnost a posilovat svaly fyzickou aktivitou.

Příčiny bolesti svalů a kloubů

Důvod bolesti bohužel nelze rozpoznat ve všech případech a problémy se často vyřeší samy. Možné příčiny zahrnují:

 • Infekce (chřipka, COVID-19, nachlazení): Bolest svalů a kloubů je běžným příznakem virových a bakteriálních infekcí a obvykle je doprovázena dalšími příznaky onemocnění, např. horečkou, rýmou, bolestí hlavy.
 • Úraz: Bolest svalů nebo kloubů může být způsobena náhlým zraněním: podvrtnutím, pohmožděním nebo vážnějším zraněním, které by měl vyšetřit lékař.
 • Přetížení, například přílišným tréninkem nebo fyzickou prací: To je jedna z nejčastějších příčin bolesti svalů nebo kloubů.
 • Hyperextenze: Může nastat po náhlém pohybu, úrazu a může být doprovázena různými lokálními příznaky v závislosti na příčině.
 • Posturální vady: Mohou způsobovat bolesti svalů a kloubů v důsledku přetížení určitých struktur.
 • Borelióza: Charakteristickým a prvním příznakem je migrující erytém, který však není vždy přítomen, častým příznakem tohoto onemocnění přenášeného klíšťaty je chronická bolest svalů a kloubů. 
 • Fibromyalgie: Jedná se o syndrom, jehož hlavními příznaky jsou bolesti svalů a kloubů, ale také únava a nespavost. Vyznačuje se výskytem tzv. citlivých bodů – míst na těle, která při stlačení bolí.
 • Revmatoidní artritida: Chronické zánětlivé onemocnění s bolestmi kloubů a svalů, ale také s otoky a ranní ztuhlostí kloubů.
 • Artritida: Jinak známá jako dna, začíná akutní bolestí kloubu, obvykle palce nohy.
 • Osteoartróza: Může postihovat různé klouby, nejčastěji kolena (gonartróza). Typické jsou právě bolesti kloubů (nejprve při pohybu a pak se večer zhoršují), bolesti svalů a únava. 
 • Juvenilní artritida: Chronické onemocnění pojivové tkáně, které vzniká u dětí a dospívajících.
 • Svalové křeče: Mohou způsobovat bolest svalů a okolních oblastí.
 • Napětí a stres
 • Obezita
iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí prostředky proti bolesti svalů a kloubů

Přírodní domácí prostředky proti bolesti svalů a kloubů mohou dobře fungovat jak při krátkodobých potížích, tak při potížích způsobených chronickým onemocněním. Ne všechny se mohou ukázat jako účinné v každém případě, takže pokud nepociťujete zlepšení, poraďte se se svým lékařem. 

Odpočinek

Pokud je bolest svalů a kloubů způsobena přetížením nebo mírným úrazem, je nejlepším domácím lékem odpočinek a vyhýbání se dalšímu zatěžování bolavých míst. Pro zmírnění otoku je vhodné mít končetinu ve vyvýšené poloze. Pokud je zranění menšího rozsahu, je vhodné postižené místo znehybnit, aby nedošlo k jeho dalšímu zatížení.

Masáž a teplá koupel

Masáž je jedním z domácích prostředků proti bolestem svalů a kloubů, který uvolňuje napětí a zlepšuje krevní oběh. Na bolavé místo můžete také přiložit něco teplého, například láhev s horkou vodou, sáček se solí zahřátý na pánvi nebo elektrický polštářek. Vhodná je i teplá koupel, např. s epsomskou solí.

Upozornění: Nepoužívejte zahřívací metody, pokud jste si podvrtli kloub, pokud se jedná o akutní zánět (může se jednat o zarudnutí a zahřátí kůže) nebo pokud dochází ke krvácení – pak jsou nejlepší chladné obklady, které stahují cévy, snižují otok, zánět a/nebo krvácení. 

Teplé a studené obklady

Při bolestech svalů a kloubů způsobených zraněním jsou nejlepší studené obklady. Pomáhají snižovat otok a bolest. Dobře působí na pohmožděniny nebo výrony. Na bolavé svaly a klouby lze také použít střídavě teplé a studené obklady. Nejprve si na 20 minut přiložte teplý obklad a poté na dalších 20 minut přiložte chladný obklad. 

Bobkový list 

V přírodní medicíně se bobkový list používá mimo jiné při onemocnění kloubů. Obklad z bobkového listu podle jeho zastánců snižuje bolest, otoky a záněty. Pro přípravu povařte bobkové listy v malém množství vody a poté je přiložte na bolestivá místa.

Co pomáhá na tento typ bolestí vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články