Příčinu bolesti hlavy prozradí bolavé místo: V přední části migréna, v zadní zase nízký tlak

Bolestí hlavy existuje mnoho druhů. Podle charakteru a místa bolesti můžete usoudit, který typ bolesti hlavy odpovídá právě té vaší a zda je potřeba jít ihned k lékaři.

Jablečný ocet na bolest hlavy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest hlavy patří mezi nejčastější zdravotní problémy. Vzácnější jsou chronické bolesti hlavy, které postihují přibližně 4 % dospělé populace. Chronická bolest hlavy znamená, že vás hlava bolí denně nebo více dní každý měsíc. Podle doktorky Deeny Kuruvilly patří k nejběžnějším bolestem hlavy tenzní bolesti, migrény a bolesti hlavy související s páteří. Podle toho, kde vás hlava bolí, můžete zjistit, jaký typ bolesti hlavy trápí právě vás.

Když bolí celá hlava

Bolestí celé hlavy, jako kdyby vám ji někdo utahoval do svěráku, se projevuje tenzní bolest hlavy. Patří k nejčastějším bolestem, které obvykle nevyžadují lékařskou péči. Tenzní bolest hlavy trvá obvykle několik hodin, může výjimečně přetrvat po několik dní. Nejčastějším spouštěčem je stres nebo problém s krční páteří. Existují ale další příčiny, kdy vás bude bolet celá hlava. K nim patří:

 • odvykání od kofeinu,
 • přemíra fyzické námahy,
 • hlad,
 • kocovina,
 • únava,
 • rýma nebo chřipka,
 • úraz hlavy (v tomto případě vyhledejte lékaře),
 • únava očí,
 • dlouhé koukání do monitoru počítače
 • nebo nadužívání léků proti bolesti hlavy.

Bolest na jedné straně hlavy

Když vás bolí hlava pouze na jedné straně, pravděpodobně se jedná o migrénu nebo klastrovou bolest hlavy.

Migréna

Migrenózní bolest hlavy přichází v záchvatech. Mezi příznaky patří pulzující bolest, která vede k nevolnosti až zvracení. Člověk s migrénou je citlivý na hluk, světlo a pachy. Před záchvatem migrény někteří pacienti mohou pociťovat tzv. auru, která je varuje, že přichází záchvat.

Muž s bolestí hlavy držící se v agónii za hlavu iZdroj fotografie: Freepik

Příčin migrény je mnoho. Může souviset se změnami chemických látek v mozku, zejména se snížením hladiny serotoninu. Vyvolat migrénu mohou hlasité zvuky, jasná nebo blikající světla, pachy, nedostatek spánku, změny počasí, hormonální změny, nepravidelnost ve stravování a nízký příjem tekutin. Spouštěče se u každého člověka liší, ne vždy se však podaří je odhalit.

Klastrová bolest hlavy

Bolest jedné strany hlavy může být klastrová. Často vás bude hlava bolet za jedním z očí nebo v jeho okolí. Někdy se šíří na čelo, jednu stranu hlavy, nos, krk nebo ramena na patřičné straně. Klastrové bolesti přicházejí v cyklech, mohou vás trápit několik týdnů i měsíců, pak následuje období klidu. Přicházejí bez varování, na rozdíl od migrény u nich nečekejte žádnou auru.

Klastrové bolesti hlavy poznáte podle těchto příznaků:

 • bolest zesiluje po deseti minutách od začátku,
 • pálivá a bodavá bolest za jedním okem nebo kolem něj,
 • zarudlé oko, může slzet a může se odlišovat zúženou zornicí od druhého oka,
 • rýma nebo ucpaný nos
 • a neklid.

Klastrové bolesti hlavy a migrénu lze po úspěšné diagnóze léčit a dobře zvládat. Co se týče očních příznaků, migrénou mohou trpět i oči.

Přední část hlavy a obličeje

Tato bolest hlavy připomíná bolest dutin. Skutečné sinusové bolesti hlavy ale bývají vzácné. Ukazuje se, že se tímto způsobem může projevovat migréna. Pokud vás hlava bolí za očima a v oblasti dutin, navštivte lékaře, abyste odhalili příčinu a mohli zahájit adekvátní léčbu.

Mladá žena s bolestí hlavy držící se za čelo při práci na notebooku iZdroj fotografie: Freepik

Bolest v zadní části hlavy

Bolest v zadní části hlavy bývá nejčastěji způsobena špatným držením těla, artritidou nebo vyhřezlou ploténkou. Tyto bolesti se zhoršují při pohybu.

Velice závažný stav projevující se právě bolestí zadní části hlavy a krku je nízkotlaká bolest hlavy. Příčinou je nízký tlak mozkomíšní tekutiny. Od ostatních bolestí ji odlišíte tak, že se zmírní, když si lehnete. Zhoršuje se vsedě, při kašli nebo kýchání a při fyzické aktivitě. Tento typ bolesti se objevuje po lumbální punkci. Pokud jste nedávno tímto výkonem prošli, co nejdříve vyhledejte lékaře.

Jak často vás postihuje bolest hlavy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články