Tvrdé bulky pod kůží aneb jak poznat, kdy jde o banalitu a kdy o vážný problém

S bulkami pod kůží se během života setká mnoho lidí. Velmi často se jedná o zcela neškodný útvar. Možností, o co se jedná, je hned několik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hrbolky, hrudky nebo výrůstky pod kůží nejsou nic neobvyklého. Bulky pod kůží se mohou objevit ze spousty důvodů. Mezi nejastější důvody patří epidermoidní cysty, které se nejčastěji objevují na obličeji, krku a trupu. Jednat se může i o lipomy, které jsou tvořeny tukovou tkání, která roste pod kůží a tvoří vybouleninu. Lékařka Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP vysvětluje, že se může jednat i o dermatofibrom, keratoakantom, kožní absces, zduření lymfatických uzlin či kýlu.

Epidermoidní cysta a lipom

Epidermoidní cysty jsou malé, kulaté hrudky pod kůží. Rostou zpravidla pomalu, ale mohou zůstat celé roky. Také mohou mít ve svém středu malou černou tečku a může z nich vytékat žlutý výtok. Jsou obvykle nebolestivé a častěji se vyskytují u mužů. Léčba není nutná, ale cystu lze vypustit, případně chirurgicky odstranit. Lipomy jsou tvořeny tukovou tkání a jsou neškodné. Nepřesahují 5 cm a nejsou bolestivé. Mají gumovitou strukturu a může se zdát, že se pohnou, když na ně sáhnete. Lipomy nevyžadují léčbu, jejich odstranění je možné.

Může se jednat o dermatofibrom i keratoakantom

Dermatofibrom je malý tvrdý hrbolek, který není větší než 1 cm v průměru. Tato bulka je neškodná, i tak ovšem může způsobovat bolest nebo svědění. Její barva se pohybuje od tmavě růžové až po hnědou s postupem času. Rostou pomalu a častěji se vyskytují u žen. Léčba není nutná, ale chirurgické odstranění je možné. Keratoakantomy jsou malé kožní nádory, které vyrůstají z kožních buněk. Zpočátku mohou vypadat jako pupínek, který se během několika týdnů zvětší. Jsou kulaté, pevné a mají tělovou barvu. Projevují se bolestí nebo svěděním.

možná bulka pod kůží iZdroj fotografie: Pixabay

Řeč může být o kožním abscesu i zduřených lymfatických uzlinách

Kožní absces je hnisem naplněné bulka, která se tvoří, když se bakterie dostanou pod kůži. To se může stát ve vlasových folikulech i otevřených ranách. Jsou bolestivé a teplé. Mají kolem sebe pevnou membránu. Zpravidla zmizí do několika týdnů samy. Pokud trpíte horečkou či se absces zvětšuje, navštivte lékaře. Lymfatické uzliny jsou velikosti hrášku, pokud jsou ovšem vystaveny bakteriím či virům, otečou. Může to být způsobeno bakteriální či virovou infekcí, zubními abscesy, kožními infekcemi, či poruchami imunitního systému.

Kýla i ganglionové cysty

Kýla je obvykle způsobena namáháním břicha a třísel, může ji způsobit i svalová slabost spojená se stárnutím. Pro kýlu je typická boule, kterou lze zatlačit dovnitř i bolest při kašli, smíchu či zvedání něčeho těžkého. Kýla zpravidla vyžaduje lékařský zásah. Ganglionové cysty jsou nebolestivé, ale mohou způsobit brnění či necitlivost. Jsou častější u žen a zpravidla se objevují na zápěstích, dlaních či prstech. Návštěva lékaře je u bulek vhodná při jejich zarudnutí, otoku, bolesti, při výskytu hnisu či horečce.

Na jakém místě jste si případně už našli bulku?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články