Zázračná lidová rostlinka, která funguje téměř na vše: Kdo pije tento čaj, málokdy onemocní

Bylinky jsou nejsilnějším přírodním lékem. Byly využívány po staletí. Při jejich používání je nutné znát dávkování, protože některé by vám ve velkých dávkách mohly ublížit.

Žena ve svetru s hrnkem bylinkového čaje i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bylinky jsou skutečně silné přírodní léky, se kterými je potřeba zacházet s rozumem. Důležitou roli hraje jak samotná příprava a délka louhování bylinek, tak dávkování. Dnes vám představíme čaj, kterého můžete vypít maximálně půl litru za den. Je složený z více bylinek, které k sobě ladí, takže dokáže léčit celé tělo.

Jak na přípravu bylinkového čaje

Co budete potřebovat:

 • 1 polévkovou lžíci šalvěje,
 • špetku meduňky,
 • hrst třezalky tečkované,
 • špetku máty,
 • 500 ml vody
 • a smaltovaný hrnec pro přípravu čaje.

Postup přípravy receptu:

 1. Šalvěj dejte do půl litru vroucí vody a nechte vařit tři minuty.
 2. Poté sundejte ze sporáku a přidejte špetku meduňky a máty.
 3. Přikryjte misku a nechte deset minut louhovat.
 4. Nakonec přidejte třezalku a nechte dvě až tři minutky louhovat.
 5. Poté sceďte.

Aplikace a dávkování:

Čaj si rozdělte na dvě dávky. Jednu si dejte ráno před snídaní a druhou během dne nebo před spaním. Čaj pijte každý den po tři týdny, poté si dejte měsíc pauzu a můžete kúru zopakovat. Bylinky se musí užívat s pauzami, aby si na ně vaše tělo nezvyklo a neztratily tak na účinnosti. Je důležité vařit čaj pouze ve smaltované nádobě. Další poznatky o vaření bylinkových čajů najdete na JakZdravě v dřívějším článku.

Rostlina šalvěje po dešti na slunci iZdroj fotografie: Freepik
Šalvěj je královna všech bylinek, která pomáhá téměř při každé nemoci

Kdy je vhodný tento čaj

Čaj se doporučuje jako podpůrná léčba kardiovaskulárních onemocnění, trávicího ústrojí a jater, onemocnění páteře, močových cest a prostaty. Vhodný je také při hormonálních poruchách, alergiích a cukrovce.

Upozornění:

Před užíváním čaje se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem, zda je pro vás vhodný. Například třezalka se nesmí užívat současně s antidepresivy. Čaj nenahrazuje lékařskou péči!

šalvěj proti parazitům

Babský odvar ze šalvěje je účinný bojovník proti zubním kazům, aftům i zánětům dásní. Ušetřete za nepříjemné návštěvy u zubaře

Šalvěj je zázračná bylinka

Jak píše web Healthline, šalvěj je bylinka, která má úžasné antibakteriální a protizánětlivý účinek. Odvar z ní pomáhá na zánět dásní i bolest v krku. Posiluje imunitu, podporuje krevní oběh a má pozitivní vliv na nervovou soustavu. Proto je často součást čajů na dobrou noc. WebMD doplňuje, že zevní použití šalvěje pomáhá na problematickou pleť. O tom, co dokáže šalvějový čaj, psala naše redakce již dříve.

Jaké bylinky používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články