13 nejlepších bylinných čajů pro úlevu od zácpy aneb Proč utrácet za drahé léky, když to jde přírodní cestou (a mnohdy účinněji)

Zácpa je velmi nepříjemná obtíž, se kterou však lze jednoduše zatočit pomocí přírodní léčby. Toto je 13 nejlepších čajů, které vám pomohou zácpu zmírnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Většina lidí má ráda bylinné čaje pro jejich relaxační a uklidňující účinky. Mnoho čajů má také schopnost pomoci s rozličnými zdravotními obtížemi. Některé čaje vám tak mohou pomoci zmírnit také zácpu. Různé jejich složky, jako je senna a kaskára, mají projímavé vlastnosti, které jsou přirozené, a tudíž bezpečné. Jak ale upozorňuje farmaceut Alan Carter, Pharm.D., bylinné čaje mohou být silné. Proto to s nimi nepřehánějte. Mohou ale s klidem nahradit drahé pilulky z lékárny.

Příčiny zácpy

Zácpa je obvykle charakterizována nepravidelnými pohyby střev nebo potížemi s jejich pohybem. Jedná se o velmi nepříjemný stav, který doprovází bolesti břicha a pocit nadýmání. Protože se stolice nepohybuje pravidelně, je tvrdá a suchá, což ztěžuje vyprazdňování. Existují tři hlavní příčiny zácpy:

  • Strava s nízkým obsahem vlákniny
  • Dehydratace
  • Sedavý způsob života

V těhotenství může být zácpa dočasným a nepříjemným problémem. Často se objevuje i u dětí, které se již naučily používat toaletu, ale snaží se pohyby střev zadržet.

Proč používat čaj k léčbě zácpy

Pravidelná konzumace tekutin, jako je čaj a voda, patří mezi nejlepší způsoby, jak zácpě předcházet nebo ji léčit, když se příznaky objeví. Čím více je vaše tělo hydratované, tím více jsou střeva promazaná, a tím více vlhkosti se udržuje ve stolici. Některé bylinky v čajích vám mohou od nepříjemných projevů zácpy pomoci. Například kaskára se již po staletí používá jako rostlinné projímadlo. Najdeme ji v některých bylinných čajích a také v doplňcích stravy.

Který čaj je nejlepší pro úlevu od zácpy

Je mnoho čajů, které mají více či méně projímavé účinky. Pití těchto čajů vám nejen zajistí potřebnou hydrataci, ale také uleví od problémů se zácpou. Patří mezi ně:

1) Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje vysoké množství kofeinu, což z něj činí ideální náhradu kávy. Je také plný antioxidantů. Při jeho použití k úlevě od zácpy se tělo také odreaguje a vy získáte další výhody čaje.

2) Fenyklový čaj

Fenykl se většinou používá v kuchyni, ale původně byl používán jako lék na zažívací potíže. Je vhodný již od narození, takže ho můžete bez obav použít i u dětí. Působí velmi rychle a má příjemně nasládlou chuť.

3) Lopuchový čaj

Jedná se o čínský druh čaje. Kořen lopuchu je prospěšný v boji proti infekcím a zánětům. Pomáhá také zmírnit zácpu.

4) Tulsi čaj

Tento čaj obsahuje různé fytochemikálie, které mají kromě projímavých vlastností mnoho dalších zdravotních přínosů, jako je například snížení hladiny cholesterolu.

5) Čaj z pískavice 

Pískavice, neboli řecké seno se původně používala se jako bylina na vaření. Je známo, že její semena mají účinky, které vám pomohou zklidnit žaludek a také zmírnit zácpu. Obsahuje vysoké množství vlákniny a má klíčové minerály a vitamíny.

iZdroj fotografie: iStock

6) Černý čaj s agáve nebo medem

Klasický černý čaj, na který je spolehnutí při mnoha zažívacích obtížích, vám může výrazně pomoci zmírnit i zácpu.

7) Čaj ze senny

Sennový čaj je ve srovnání s ostatními druhy čaje silným projímadlem. Měl by se proto používat velmi střídmě.

8) Hřebíčkový čaj

Hřebíčkový čaj je nejlepší pro pročištění tlustého střeva. Jedná se však o silný druh a je třeba ho užívat v umírněném množství. Lze jej také použít k léčbě kandidy nebo jiných škodlivých bakterií.

9) Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je základem asijské kuchyně. Pomáhá také při trávení.

10) Pampeliškový a kopřivový čaj

Jedná se o přírodní projímadlo, které se užívá ve formě čaje. Výhodou je, že si jej můžete velmi snadno vyrobit doma sami, protože kopřivy i pampelišky jsou v Česku hojně rozšířené.

11) Mátový čaj

Jedná se o velmi oblíbený aromatický čaj. Má skvělou chuť a prospívá trávicímu systému.

12) Šťovíkový čaj

Je mírně kyselý, ale používal se i při vaření a jako lék na zácpu.

13) Lékořicový čaj

Mnoho lidí má s pitím tohoto čaje problémy kvůli jeho chuti a vůni, ale je to silná bylina proti zácpě.

S bylinnými čaji to nepřehánějte a dodržujte doporučené dávkování. Pokud zácpa přetrvává déle než týden, poraďte se se svým lékařem.

Jaké další čaje byste doporučili vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění