Časné příznaky rostoucího nádoru: Uzliny a stav stolice mohou být jasným vodítkem

Nádorová onemocnění mohou mít fatální dopady na váš život. Je proto důležité, abyste je zachytili včas a co nejdříve zahájili jejich léčbu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv je každoroční screeningové vyšetření nejúčinnějším řešením, jak zjistit, zda vám v těle roste nádor, podle lékaře Daniell Murrell existují další způsoby, jak rozpoznat, zda je s vaším tělem něco v nepořádku. Je proto důležité, abyste jakékoliv významné změny na vašem těle neignorovali a neprodleně je řešili se svým praktickým lékařem. Níže jsme pro vás sepsali seznam časných příznaků, které mohou být varovným signálem před vážným onemocněním

1) Dušnost a sípání

Dušnost a sípání patří mezi nejčastější časné příznaky rakoviny plic. Pokud se s nimi potýkáte již delší dobu a žádná běžná léčba vám nepomáhá, měli byste co nejdříve navštívit odborníka a podstoupit vyšetření. Toto onemocnění je totiž zapotřebí zachytit v raném stádiu, neboť v případě jeho rozšíření již nemusí být cesty zpět. Stejně jako u každého druhu rakoviny pak tyto stavy může doplňovat únava a neustálá slabost. 

2) Chronický kašel a bolest na hrudi

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že chronický kašel a bolest na hrudi patří mezi běžné příčiny bronchitidy, často může jít o varovné signály leukémie nebo rakoviny plic (zejména pokud vám nepomáhají žádné léky). U pacientů s rakovinou plic tato bolest vyzařuje z hrudi do paží a ramen. V každém případě byste neměli na nic čekat a co nejdříve kontaktovat odborníka. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Časté horečky a infekce

Časté horečky a infekce patří mezi nejčastější příznaky leukémie. Tato nemoc ničí krevní buňky, čímž snižuje odolnost organismu a zvyšuje pravděpodobnost propuknutí virových a infekčních nemocnění. Příznaky může doplňovat také chronický kašel a bolest na hrudi. 

4) Potíže s polykáním

Potíže s polykáním, které již nějakou dobu přetrvávají, mohou být časným příznakem rakoviny jícnu, hrdla nebo opět také rakoviny plic. Pokud tedy máte pocit, že se vám v krku něco zaseklo nebo vás neustále tato oblast bolí, navštivte co nejdříve svého praktického lékaře. 

5) Zduření lymfatických uzlin v podpaží nebo na krku

Jakékoliv zduření lymfatických uzlin (na krku, v podpaží nebo tříslech) naznačuje, že s vaším lymfatickým systémem není něco v pořádku. Jednak se může jednat o pohlavní onemocnění a jednak může jít o časný příznaky rakoviny. 

6) Modřiny a hemofilie

Modřiny a hemofilie jsou příznaky, které často naznačují, že je něco v nepořádku s vašimi krevními destičkami a červenými krvinkami. V mnoha případech se proto může jednat o jeden z příznaků leukémie. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

7) Krvavá stolice

Krvavá stolice patří mezi nejčastější příznaky rakoviny tlustého střeva nebo jiných částí trávicího traktu. V takovém případě je nutné, abyste neotáleli a co nejdříve vyhledali odborníka, který vám pomůže stanovit diagnózu. 

Jak můžete rakovině předcházet?

Přestože je rakovina v současnosti nejčastější příčinou úmrtí na světě, v mnoha případech existuje naděje na vyléčení pacienta. Je proto důležité, abyste si všímali jakýchkoliv změn vašeho těla, chodili na prohlídky a dodržovali následující kroky: 

  • Udržujte správnou hladinu vitamínu D v těle.
  • Vyhýbejte se zpracovaným potravinám.
  • Pravidelně cvičte.
  • Vyhýbejte se škodlivému záření.
  • Jezte co nejvíce syrové zeleniny a ovoce.
  • Snažte se vyhýbat stresu, zejména tomu emočnímu.

Jak se před rakovinou chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná
Události247
Události247
Důchodci musí také podávat daňové přiznání, ale jen někteří. Pokud to neudělají, hrozí jim tučné pokuty
VědaŽivě
VědaŽivě
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz
adbz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit