Časné příznaky rostoucího nádoru: Uzliny a stav stolice mohou být jasným vodítkem

Nádorová onemocnění mohou mít fatální dopady na váš život. Je proto důležité, abyste je zachytili včas a co nejdříve zahájili jejich léčbu.

rakovina i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv je každoroční screeningové vyšetření nejúčinnějším řešením, jak zjistit, zda vám v těle roste nádor, podle lékaře Daniell Murrell existují další způsoby, jak rozpoznat, zda je s vaším tělem něco v nepořádku. Je proto důležité, abyste jakékoliv významné změny na vašem těle neignorovali a neprodleně je řešili se svým praktickým lékařem. Níže jsme pro vás sepsali seznam časných příznaků, které mohou být varovným signálem před vážným onemocněním

1) Dušnost a sípání

Dušnost a sípání patří mezi nejčastější časné příznaky rakoviny plic. Pokud se s nimi potýkáte již delší dobu a žádná běžná léčba vám nepomáhá, měli byste co nejdříve navštívit odborníka a podstoupit vyšetření. Toto onemocnění je totiž zapotřebí zachytit v raném stádiu, neboť v případě jeho rozšíření již nemusí být cesty zpět. Stejně jako u každého druhu rakoviny pak tyto stavy může doplňovat únava a neustálá slabost. 

2) Chronický kašel a bolest na hrudi

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že chronický kašel a bolest na hrudi patří mezi běžné příčiny bronchitidy, často může jít o varovné signály leukémie nebo rakoviny plic (zejména pokud vám nepomáhají žádné léky). U pacientů s rakovinou plic tato bolest vyzařuje z hrudi do paží a ramen. V každém případě byste neměli na nic čekat a co nejdříve kontaktovat odborníka. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Časté horečky a infekce

Časté horečky a infekce patří mezi nejčastější příznaky leukémie. Tato nemoc ničí krevní buňky, čímž snižuje odolnost organismu a zvyšuje pravděpodobnost propuknutí virových a infekčních nemocnění. Příznaky může doplňovat také chronický kašel a bolest na hrudi. 

4) Potíže s polykáním

Potíže s polykáním, které již nějakou dobu přetrvávají, mohou být časným příznakem rakoviny jícnu, hrdla nebo opět také rakoviny plic. Pokud tedy máte pocit, že se vám v krku něco zaseklo nebo vás neustále tato oblast bolí, navštivte co nejdříve svého praktického lékaře. 

5) Zduření lymfatických uzlin v podpaží nebo na krku

Jakékoliv zduření lymfatických uzlin (na krku, v podpaží nebo tříslech) naznačuje, že s vaším lymfatickým systémem není něco v pořádku. Jednak se může jednat o pohlavní onemocnění a jednak může jít o časný příznaky rakoviny. 

6) Modřiny a hemofilie

Modřiny a hemofilie jsou příznaky, které často naznačují, že je něco v nepořádku s vašimi krevními destičkami a červenými krvinkami. V mnoha případech se proto může jednat o jeden z příznaků leukémie. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

7) Krvavá stolice

Krvavá stolice patří mezi nejčastější příznaky rakoviny tlustého střeva nebo jiných částí trávicího traktu. V takovém případě je nutné, abyste neotáleli a co nejdříve vyhledali odborníka, který vám pomůže stanovit diagnózu. 

Jak můžete rakovině předcházet?

Přestože je rakovina v současnosti nejčastější příčinou úmrtí na světě, v mnoha případech existuje naděje na vyléčení pacienta. Je proto důležité, abyste si všímali jakýchkoliv změn vašeho těla, chodili na prohlídky a dodržovali následující kroky: 

  • Udržujte správnou hladinu vitamínu D v těle.
  • Vyhýbejte se zpracovaným potravinám.
  • Pravidelně cvičte.
  • Vyhýbejte se škodlivému záření.
  • Jezte co nejvíce syrové zeleniny a ovoce.
  • Snažte se vyhýbat stresu, zejména tomu emočnímu.

Jak se před rakovinou chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články