Cesta za krásným úsměvem: Tmavé skvrny na zubech nemusí být zpravidla způsobeny špatnou hygienou

Snem většiny lidí jsou zuby bílé jako perličky. Málokomu se toho daří dosáhnout a pravidelná návštěva dentální hygieny je na místě – černé zuby nemusí vznikat špatnou domácí péčí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

O zubní chrup je třeba se starat a zuby si každý den minimálně dvakrát čistit. Toto pravidlo se vštěpuje už nejmenším dětem, sotva jim vyroste první zoubek. A dodržovat by ho samozřejmě měli i dospělí. Ne vždy se přes veškerou péči podaří udržet zubní sklovinu bez nevzhledných černých skvrn. Mohou mít řadu příčin. Zubní lékařka Chi H Choe, D.D.S. se snaží svým pacientům pomáhat udržovat zdravou ústní dutinu.

Co jsou to černé skvrny

Pigmentace zubů vzniká z různých příčin. Konkrétní odstín zubů je obvykle dán geneticky. Zdravé zuby jsou většinou bílé barvy s jemným žlutým nebo namodralým nádechem. Někdo má ale žluté zuby od přírody a přitom jsou zdravé. Často se u lidí vyskytují různé černé skvrny na zubech, které působí, jako by se o ně špatně starali. Přitom to ale nemusí být pravda.

Co způsobuje černání zubů

Zuby mohou získat nevzhledné černé skvrny z různých příčin. Na vině mohou být vnější i vnitřní činitelé – například narušení zubní skloviny či zánětlivé onemocnění. Většinou se jedná o dlouhodobější proces, který je ovšem možné začít zavčasu řešit. Zčernání zubů může způsobit také:

  • Zubní kaz – vlivem bakterií dochází k narušení zubní skloviny, která pak získá tmavší odstín.
  • Zubní plomby – amalgámové plomby zabarvují zubní sklovinu do tmavé barvy.
iZdroj fotografie: Pixabay
Přes veškerou péči o zuby na nich někdy vznikají černé skvrny
  • Pigmentace – některé potraviny zubní sklovinu barví. Jsou to především černé čaje, káva, kolové nápoje.
  • Léky na doplnění železa – při jejich užívání může sklovina ztmavnout.
  • Zubní kámen – tento ztvrdlý zubní plak mění barvu zubů do tmavšího odstínu.
  • Tabák – kuřáci obecně nemívají hezky bílé zuby, protože tabák je barví.
  • Odumření zubu – mrtvý zub mění barvu na tmavou.

Jak odstranit zčernání zubů

I když se s pomocí zubního kartáčku a drahé zubní pasty budete snažit tmavá místa na zubech vyčistit, pravděpodobně nebudete úspěšní. Jediný spolehlivý způsob je návštěva odborníka. Hlavní slovo zde má dentální hygiena, jež si s tmavým skvrnami umí poradit díky speciální péči.

Jak zabránit vzniku černých skvrn na zubech

Základem je pravidelná ústní hygiena s pomocí fluoridové pasty a návštěva zubního lékaře, který chrup pravidelně zkontroluje. Neškodí chodit minimálně dvakrát ročně také na dentální hygienu. Při čištění zubů se vyplatí používat mezizubní kartáčky a zubní nitě. Důležitá je i pestrá strava s důrazem na příjem zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků.

Jakým způsobem pečujete o svůj chrup vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články