Chraňte své tělo před rakovinou. Tajemná semínka černého kmínu jsou opomíjený všelék, který vám může zachránit život

Semínka Nigella známe i pod názvy Kalonji nebo černý kmín. Jsou skvělá na dochucování jídel, ale mají také mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o rostlinu z čeledi pryskyřníkovitých, dorůstá do výšky 30 centimetrů a vytváří semena, která se používají jako chutné koření v mnoha kuchyních. V naší zemi jsou semena známá jako černý kmín a rostlinu známe pod pojmenováním černucha setá. Pochází ze středomoří a byla známá už před třemi tisíci lety. Ve starých řeckých písemnostech ji zmínil botanik a lékař Dioscorides ve spojitosti s jejím pozitivním účinkem při zánětech a trávicích potížích.

Semena nabitá antioxidanty

Dnes už je všeobecně známo, že tělo potřebuje dostatečnou ochranu proti působení takzvaných volných radikálů, které poškozují buňky organismu. S tím pomáhají právě antioxidanty, které přijímáme prostřednictvím stravy. V semenech černuchy seté je několik sloučenin se silnými antioxidačními vlastnostmi, a díky tomu jejich přiměřená konzumace má prokazatelně dobré účinky na krevní tlak, výskyt srdečních chorob a množství cholesterolu v krvi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Množství volných radikálů, které škodí, má souvislost s mnoha rozšířenými zdravotními potížemi. K nejčastějším patří zvýšený škodlivý LDL cholesterol, a zároveň snížený prospěšný HDL cholesterol v krvi. Semena černuchy seté tedy snižují LDL cholesterol a zároveň zvyšují HDL cholesterol už při dávce 2 gramy denně. Toto tvrzení se opírá o výsledky studie na 57 lidech, kteří zároveň trpěli diabetem.

Antibakteriální účinky černého kmínu

Bakterie jsou odpovědné za mnoho nebezpečných infekcí, a to od zánětů středního ucha až po zápaly plic. Známe několik přírodních produktů, které si do určité míry dokážou s bakteriemi poradit, a zároveň povzbudit imunitní systém. Černý kmín patří mezi ně. Jedna z prováděných studií izolovala z ran diabetických pacientů Staphylococcus aureus, kmen bakterií, který je rezistentní vůči antibiotikům. Pomocí černého kmínu byly usmrceny bakterie víc než u poloviny těchto vzorků.

Černý kmín reguluje hladinu glukózy v krvi

Diabetes je mor dnešní doby. Počet nemocných se každým dnem zvyšuje, a jeho vyléčení je zatím nemožné. Neúměrně vysoké hodnoty cukru v krvi jsou jednou z hlavních příčin ztráty zraku a bolestivého poškození nervů. Několik studií na lidech prokázalo, že látky obsažené v černém kmínu mají potenciál udržet hladiny cukru v krvi v rozumných mezích. U lidí, kteří jej užívali po dobu tří měsíců, došlo k významnému snížení hladiny glykémie nalačno.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může pomáhat v boji proti rakovině

Je nutné nejprve podotknout, že tyto výzkumy prozatím probíhají jen ve zkumavkách. Vykazují ale velmi zajímavé výsledky. Ukazují například, že thymochinon obsažený v černém kmínu, dokázal vyvolat buněčnou smrt u nádorových buněk rakoviny krve. Jiná studie zase zjistila, že extrakt z černého kmínu pomohl proti buňkám rakoviny prsu. Slibné výsledky vykazují i studie ostatních karcinomů včetně rakoviny slinivky, plic, děložního čípku a tlustého střeva.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články