Červené tečky na kůži: Může jít o pásový opar, dermatitidu i zánětlivé kožní onemocnění

Kontrolovat si znaménka dermatologem by lidé měli v rámci prevence rakoviny kůže jednou ročně. Pokud je některé znaménko podezřelé, měli byste s ním k lékaři vyrazit ihned.

červené tečky - hemangiom i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Červené tečky na kůži mohou znamenat cokoli. Nejlepší je poradit se rovnou s odborníkem. Než ale na vás dojde v objednacím kalendáři řada, jistě vás sžírá za živa zvědavost, co by to mohlo být a zda nejde o něco nebezpečného. Podívejte se tedy na nejčastější kožní útvary, které se projevují jako červené tečky.

Angiomy

Drobné červené skvrny, které vypadají jako červené pihy, se odborně nazývají angiomy. Také se jim někdy říká mateřská znaménka. Nejčastěji se vyskytují u lidí středního věku, mohou se ale vyskytnout i na dětech. Nejsou nebezpečné, pokud se nijak neprojevují a nejsou velké. I tak je pro jistotu nechte zkontrolovat dermatologem, jak radí web Healtlhine.

Vyrážka

Červené pupínky se mohou objevit jako předvoj dalšího výsevu vyrážky. Těch je velké množství a mohou probíhat jako doprovodný příznak některých infekčních onemocnění. V tomto případě k nim přibydou celkové příznaky jako horečka, únava, případně kašel nebo rýma.

Zánět kůže se také projevuje akutním zčervenáním, svěděním a vyrážkou. Většinou se jedná o velmi drobné pupínky. Kůže je teplá na dotek. Podobný výsev se může objevit jako následek alergie nebo při podráždění kůže nějakou chemikálií. Jak ale upozorňuje Vincent Tavella, červené pupínky mohou zapříčinit také blechy.

Kůže staré ženy iZdroj fotografie: Freepik
S věkem červených teček přibývá. Některé mohou i zhnědnout.

Pásový opar

Jako červené tečky může začínat pásový opar. První, co vás na něj upozorní, je bolest nebo citlivost kůže v místě, kde se pak vyseje vyrážka. Z té se stanou puchýře naplněné tekutinou. Vždy se objevuje jen na jedné straně těla u lidí, kteří prodělali plané neštovice. O pásovém oparu jsme na JakZdravě již psali.

Člověk škrábající si červené flíčky

Červené flíčky na kůži aneb 9 jejich nejčastějších příčin: Může jít o lupénku, vyrážku z potu nebo pásový opar

Kdy se začít obávat

Pokud znaménko bolí, je velké, nepravidelné a často krvácí, je nutné navštívit rychle dermatologa, aby provedl vyšetření. Může dokonce doporučit odstranění podezřelého útvaru a nechat ho histologicky vyšetřit. Podle výsledku vám pak sdělí, zda se jednalo o maligní či benigní útvar. Ve většině případů ale drobná červená znaménka neznamenají nebezpečí, a proto není nutné se zbytečně stresovat. Jak poznat melanom  jsme radili již dříve.

Kolik máte na těle červených znamének vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články