Vyrážka, pálení a svědění: Může se jednat o pásový opar

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte s odborníkem. Jedná se totiž nejspíše o pásový opar.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pásový opar je nepříjemný problém, který může mít velmi negativní vliv na váš každodenní život. K jeho rozvoji nejčastěji dochází v důsledku působení viru, který způsobuje i plané neštovice – kromě toho se jedná dle lékařky Mia Armstronginfekci, která zůstává v nervové tkáni nečinná celá léta, než se vlivem určitých faktorů aktivuje a způsobí nevzhledné příznaky. Přesto je však dobré řešit opar co nejrychleji s odborníkem. 

Pásový opar a lidské zdraví 

Pásový opar se nejčastěji vyznačuje bolestivými vyrážkami na těle pacienta, které mohou zahrnovat puchýře (obvykle se vyskytují pouze na jedné straně těla). Tento příznak může doprovázet také pocit pálení v dané části těla a u některých lidí může být přítomno znecitlivění nebo mravenčení, což naznačuje infekci v oblasti místních nervů. Většina pacientů pak také neustálé pociťuje svědění a může se u nich objevit hnis. 

mužské tělo s vyrážkou pásového oparu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pásový opar může způsobovat velmi nepříjemné příznaky

Mnoho lidí si neuvědomuje, že toto onemocnění je tak bolestivé, že ho někteří zaměňují za srdeční nebo ledvinové problémy. Často se totiž po nakažení jako první objeví bolest, nikoli vyrážka, což následně způsobuje určitá nedorozumění. Kromě toho pak může tento nepříjemný problém podle serveru MedicalNewsToday způsobit také bolest hlavy, únavu a horečku. Je proto dobré být v každém případě na pozoru a nikdy příznaky nepodceňovat.

Člověk škrábající si červené flíčky

Červené flíčky na kůži aneb 9 jejich nejčastějších příčin: Může jít o lupénku, vyrážku z potu nebo pásový opar

Pozor na stres a úzkosti 

Samozřejmě je třeba poznamenat, že jsou k rozvoji pásového oparu náchylnější ti, kteří se nedávno vyléčili z planých neštovic, potýkají se neustále se stresem a úzkostí, mají poruchy imunitního systému, vysoký věk nebo špatné genetické predispozice. Onemocnění navíc může za sebou zanechat silné bolesti a nepříjemné pocity i po vymizení vyrážky. Na webu Jak Zdravě jsme také psali, jak se zbavit nepříjemného oparu na rtech během jedné noci.

Jak se přede pásovým oparem chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články