Myslela si, že je to znaménko, šlo však o melanom. Takhle je od sebe můžete rozeznat

Necháváte si pravidelně kontrolovat znaménka? Jsou situace, kdy je to nutné. Nejlepší je sledovat jejich vzhled a chování napřed doma. Můžete včas odhalit začínající problém.

Znaménko pod lupou na krku ženy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pihy a znaménka jsou normální, ale občas se vyplatí nechat si ty nejpodezřelejší zkontrolovat u dermatologa. Důležitá bývá i ochrana pokožky v letních měsících pomocí krému s vysokým faktorem. V souvislosti s nárůstem rakoviny kůže doporučují lékaři důslednou kontrolu znamének. Ne vždy je snadné ji odhalit, ale tím, že se naučíte sami prohlížet znaménka a vyhodnotit jejich vzhled, můžete napomoci brzkému záchytu nemoci.

Co sledovat na znaménku

Neškodné znaménko se nemění a je víceméně stále stejné. Je ohraničené, nemění barvu, neroste, nebolí a nesvědí. Podezřelá znamínka se zvětšují, mohou měnit barvu, mohou mít nejasné okraje nebo začnou nepříjemně svědit, v horším případě i krvácet. Proto tedy kontrolujte tvar, barvu a velikost, jak doporučuje také asistentka dermatologa Reema Patel.

Jak se prohlížet

Začněte tím, že se svléknete a prohlédnete si důkladně celé tělo. Pihy, které mají v průměru pod půl centimetru bývají většinou neškodné, stejně jako znamínka, která se nemění. Pokud si všimnete, že některé znaménko změnilo svou velikost, barvu nebo tvar či se začalo chovat podivně, svědí a bolí, pak neodkládejte návštěvu dermatologa.

Prohlížejte i névy

Névus se zprvu objevuje jako červené znaménko, které může případně zhnědnout a stát se běžným znaménkem, jak potvrzuje web Healthline. Névy nebývají zhoubné, jsou spíše estetickým problémem. Pokud se ovšem začnou chovat divně, začnou růst, bolet nebo krvácet, nechte si je lékařem zkontrolovat také.

Žena na vyšetření znaménka iZdroj fotografie: Freepik
Kontrola znamének je velmi důležitá. Sledujte jejich velikost, barvu a hranice.

Na kontrolu každý rok

Správná preventivní kontrola znamének by měla být prováděna každý rok. Obzvlášť lidé, kteří již nějaký kožní nádor měli nebo ho měl někdo v rodině, by neměli pravidelnou prohlídku vynechávat. Dále se pravidelné prohlídky doporučují lidem, kteří mají mnohočetné névy a znaménka, znaménka velkých rozměrů, nízký fototyp kůže nebo pracují často na slunci. Naše redakce již dříve psala, kdo by se neměl vystavovat slunci.

Mateřská znaménka mají velký význam, ovlivňují i náš osud

Dermatolog kontroluje znaménka dermatoskopem. Pokud se mu bude zdát některé znaménko podezřelé, pošle vás na jeho chirurgické odstranění. Znaménko se pak nechá histologicky vyšetřit a podle výsledku vám lékař doporučí další postup. Pokud se jedná o estetický problém, můžete se rozhodnout pro odstranění laserem, o čemž si na JakZdravě můžete také přečíst.

Jak často si necháváte kontrolovat svá znaménka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články