Zázrak českých lékařů: S nádorem si už nevěděli rady, tak ho zmrazili. Pacienta tím nadobro vyléčili z rakoviny

Kryoterapie se běžně používá v paliativní léčbě kožních nádorů, kdy pomáhá pacientům od bolesti. V jednom případě ale pomohla nádor zcela zlikvidovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Že čeští lékaři patří ke světové špičce, platí i v případě pacienta, u něhož se jim podařilo zcela zastavit růst metastází. Přestože jeho případ vypadal na první pohled beznadějně a dosavadní léčba na rakovinu nezabírala, dokázali vývoj zákeřné choroby otočit ve prospěch pacienta. Jedním z těch, kteří se úspěšné léčby účastnili, byl také MUDr. Ondřej Kodet z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Kožní nádory

Časté návštěvy solárií, pohyb na přímém slunci a opalování stojí za vznikem kožních nádorů. Nejčastěji se vyskytují tři typy – bazaliom, spinaliom a nebezpečný melanom. Rizikovější jsou světlovlasí lidé se světlou pletí, kteří se nikdy neopálí, spíše se spálí při pobytu na slunci. Zvýšený výskyt kožních nádorů je ve 40. roce věku, nejvíce rizikovou skupinou jsou lidé nad 60 let, a to u jedinců bílé rasy. Je zajímavé, že u ostatních ras se tyto nádory prakticky nevyskytují.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pobyt v soláriu může být rizikový.

Beznadějná situace

Unikátní postup provedli lékaři na Dermatovenerologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. Zde se léčil pacient s nádorem kůže, jenž už metastázoval do jater, oblasti zad a podpažních uzlin. Ačkoliv byla použita veškerá dostupná péče, nemoc stále odolávala. Pacient dokonce dostal jeden z prvních léků z oblasti onkologické imunoterapie. Ten je účinný při odblokování imunity, aby mohla na nádorové buňky sama zaútočit. Ani tento lék ale nepomohl.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdravé není ani přílišné slunění na slunci.

Přesto se stal zázrak

Protože se u pacienta nádor metastázoval také do oblasti zad, chtěli mu lékaři ulevit od bolestí. K tomu využili kryoterapii, kdy spodní část nádoru zmrazili tekutým dusíkem o teplotě minus 196 °C. Tato metoda se běžně využívá v paliativní péči, aby zmenšila obtíže pacientů s kožními nádory. Jaké bylo překvapení lékařů, když asi po měsíci od zmrazení nádoru začaly projevy nemoci na zádech pomalu mizet. Proto nádor zmrazili ještě jednou. Po tomto zákroku se ztratily metastáze v játrech a v podpažních uzlinách. Pacient se z rakoviny zcela vyléčil.

Probuzení imunity

Na první pohled to vypadá, že se stal zázrak. Lékaři však situaci popisují jako probuzení imunity. Jedná se o tzv. abskopální efekt, jež se v léčbě nádorového onemocnění objevuje poměrně vzácně a jehož mechanismus není zcela objasněn. Protože se jedná o výjimečný jev, lékaři s nadšením šetří. Každý nádor a onkologický pacient je jiný a v současné době bohužel nejsou známé parametry, které by daly jasnou odpověď na to, který pacient na kryoterapii kombinovanou se systémovou imunoterapií příznivě odpoví.

Chodíte pravidelně do solária nebo se rádi opalujete?

Zdroj: Newsfox-24

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus