S cholesterolem a vysokým krevním tlakem zatočí obyčejný česnek

Výzkumy opakovaně prokazují, že česnek pomáhá nejen s dochucováním pokrmů a nachlazením, ale také v boji s cholesterolem a vysokým krevním tlakem.

i Zdroj fotografie: Jon Sullivan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek je spolu s cibulí nejčastější přísadou do pokrmů v české kuchyni. Dodá jídlům pikantní chuť a některá jídla bez něj prakticky ani nejde připravit. Svou nezastupitelnou roli má také v lidové medicíně, kde se tradičně používá například při nachlazení. K léčbě jej používali již staří Babyloňané a jak vysvětluje nutriční specialistka Amy Richter, RD, moderní věda jeho pozitivní přínosy na lidské zdraví potvrzuje. Jeho účinky však sahají mnohem dále než jen k léčbě obyčejného kašle. 

Česnek zvyšuje výkonnost

Česnek se podával olympijským sportovcům již ve starověkém Řecku, stejně jako dělníkům ve starověkých kulturách ke snížení únavy a zlepšení pracovní výkonnosti. Ze studií na zvířatech i lidech vyplynulo, že česnek skutečně pomáhá zlepšovat fyzický výkon a pomáhá zmírňovat únavu způsobenou fyzickou zátěží.

Česnek pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu 

Podle četných vědeckých studií česnek pomáhá snižovat cholesterol, konkrétně LDL (špatný) cholesterol, a to o 10-15 %. Snížení cholesterolu je důležitým faktorem při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu, mrtvice a srdečních chorob.

Dalším rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění je vysoký krevní tlak. I s ním vám může dle výzkumů česnek pomoci. Například v jedné studii užívali dobrovolníci 600-1 500 mg česnekového extraktu po dobu 24 týdnů. Prokázalo se, že česnek měl stejný účinek na snižování krevního tlaku jako léky na hypertenzi.

Česnek pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě

Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy organismu proti oxidačnímu poškození a mohou tak pomoci předcházet Alzheimerově chorobě a demenci. Z několika studií vyplynulo, že vysoké dávky česnekových doplňků zvyšují množství antioxidačních enzymů a také významně snižují oxidační stres u lidí s vysokým krevním tlakem. Kombinace těchto účinků snižuje riziko běžných mozkových onemocnění, jako je právě Alzheimerova choroba a demence.

iZdroj fotografie: Pixabay

Recept na domácí lék s česknekem

Na přípravu budete potřebovat:

  • 1 nastrouhaný (prolisovaný) stroužek česneku
  • 1 polévkovou lžíci citronové šťávy
  • cca 3 cm nastrouhaného zázvoru
  • 1 polévkovou lžíci jablečného octa
  • 1 lžičku medu

Všechny ingredience důkladně promíchejte a vzniklou směs skladujte v chladničce (maximálně po dobu 5 dnů). Konzumujte 1 polévkovou lžíci vždy před snídaní a večeří.

K čemu dalšímu používáte česnek vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články