Pomocnice vojtěška: Je plná antioxidantů a pomůže snížit hladinu cholesterolu

Vojtěška je velmi účinná rostlina, která nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů pro lidské tělo. Abyste ji mohli užívat, stačí si z ní připravit správnou směs.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vojtěška je velmi zdravá rostlina, která se již stovky let pěstuje jako krmivo pro hospodářská zvířata. Mnozí však netuší, že se jedná o skvělý přírodní prostředek plný vitamínů, minerálů a dokonce také bílkovin, díky kterým podle lékaře W. Warwick přináší řadu užitečných přínosů také pro lidské zdraví. Ve většině případů se konzumují její semena nebo sušené listy – popřípadě můžete semena nechat vyklíčit a poté je přidat například do salátů nebo jiných pokrmů. Abyste však mohli z vojtěšky vytěžit maximum, je vhodné připravit si z ní správný domácí lék. 

Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu

Mezi nejsilnější vlastnosti vojtěšky patří především její schopnost snižovat hladinu cholesterolu – bylo navíc prokázáno, že snižuje pouze špatný cholesterol, nikoliv ten prospěšný, díky čemuž je skvělou prevencí před mnoha nemocemi. Tyto účinky vědci připisují vysokému obsahu saponinů, což jsou rostlinné sloučeniny, o kterých je navíc známo, že snižují také hladinu triglyceridů v krvi. Tyto účinky můžete získat při pravidelné konzumaci rostliny, a proto je vhodné zařadit ji do svého běžného jídelníčku.

Zlepšení metabolického zdraví

Jedním z dalších zdravotních přínosů, které vojtěška nabízí, je snížení hladiny tuků a cukru v krvi. To by mohlo být užitečné zejména pro lidi trpící diabetem, jejichž tělo nedokáže regulovat tyto živiny svépomocí. Ačkoliv jsou dosavadní zjištění slibná, je podle vědců zapotřebí provést další studie a výzkumy, které by je dokázaly potvrdit. 

Úleva od příznaků menopauzy

Vojtěška má vysoký obsah rostlinných sloučenin zvaných fytoestrogeny, jejichž chemické složení je velmi podobné hormonu estrogenu – to znamená, že působí velmi podobně jako on. Ačkoliv výzkum v tomto směru pokulhává, bylo doposud zjištěno, že pomáhá především zmírňovat některé příznaky menopauzy, včetně návalů horka a nepříjemných bolestí hlavy. Její pravidelná konzumace by proto mohla být vhodná zejména pro ženy, ovšem ještě před jeho přidáním do jídelníčku byste se měli vždy poradit se svým praktickým lékařem. 

Starší žena má bolesti oka iZdroj fotografie: Freepik

Antioxidační účinky

Vojtěška si získala oblibu především v ájurvédské medicíně, kde je již po dlouhá tisíciletí používána k léčbě stavů způsobených zánětem a oxidačním poškozením. Důvodem je především její obsah účinných antioxidantů, které zabraňují působení volných radikálů – jedná se ničivé složky v těle, které mohou vést k rozvoji nebezpečných onemocnění, jako je rakovina nebo srdeční infarkt. Jejím dalším účinkem je také zlepšení schopnosti organismu bránit se před nemocemi a odumíráním buněk. 

Účinný domácí lék proti revmatismu 

Vojtěška se také skvěle osvědčila při zmírnění příznaků revmatismu, což je onemocnění, které vede k bolesti a tuhnutí svalů a kloubů. Abyste si však ulevili co nejúčinněji, je vhodné smíchat ji s dalšími účinnými prostředky, které její účinky znásobí. Pro přípravu domácího léku budete potřebovat následující ingredience: 

  • 1 kilogram medu
  • 1 litr destilované vody
  • 200 gramů sušené vojtěšky

Příprava léku je poté již velmi jednoduchá. Stačí nechat vařit vojtěšku ve vodě na mírném ohni po dobu jedné hodiny, poté scedit její šťávu (nezapomeňte ji nejprve nechat mírně vychladnout) a nakonec tekutinu smíchat s medem. Pro získání co nejlepších účinků konzumujte 1 až 2 polévkové lžíce domácího léku třikrát denně po jídle.

Jak se vojtěška osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články