Česnek proti plísni, bolesti zubů, bradavicím i akné: Právem je nazýván všelékem

Česnek se používá k léčebným účelům od nepaměti. Pravděpodobně víte o jeho pozitivním vlivu na imunitní systém. Těchto 6 výhod vás však nejspíše překvapí.

česnek s lihem - dokonalá tinktura i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Průměrný člověk spotřebuje ročně 1 kg česneku. Obvykle jako součást pokrmů, kdy se používá k dochucení. Ale již tisíce let před tím, než se česnek začal používat k ochucení jídel, se ve starověkých kulturách používal jako léčebný prostředek a dodnes je považován za všelék. Jak připomíná nutriční specialistka Amy Richter, RD, zdravotní účinky česneku využívaly čínská, egyptská a římská civilizace. Léty prověřené a vědecky potvrzené účinky dokáží s tělem téměř zázraky.

Léčebná síla česneku

Lidé, kteří se dobře orientují v přírodních léčebných prostředcích, vědí o zázračných léčivých vlastnostech česneku, protože je známo, že je nejsilnějším přírodním antibiotikem, plným antioxidantů, vitamínů a stopových prvků, takže se jeho konzumace doporučuje všem. Bylo prokázáno, že konzumace česneku má pro tělo řadu fantastických zdravotních účinků. 

Všeobecně známé účinky

Nejprospěšnější látkou v česneku je bezpochyby alicin. Ten vzniká krájením, sekáním či drcením česneku, kdy se sirné sloučeniny přeměňují právě na alicin. Především díky této látce má česnek tak pozitivní vliv na zdraví:

iZdroj fotografie: Pixabay
  • Posiluje imunitní systém: Česnek posiluje imunitní systém a pomáhá předcházet nachlazení a chřipkovým virům. Působí také jako přírodní antibiotikum.
  • Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak: Pravidelná konzumace česneku a česnekových potravinových doplňků pomáhá snižovat krevní tlak a chrání tak proti kardiovaskulárním onemocněním.
  • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu: Česnek dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu až o 10 – 15 %.
  • Může pomoci při prevenci rakoviny: Podle dostupných výzkumů může konzumace čerstvého česneku pomoci snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Podle studie Iowa Women’s Health Study měly ženy, které jedly česnek pravidelně spolu s další zeleninou a ovocem, o 35 % nižší pravděpodobnost onemocnění rakovinou tlustého střeva.

6 neobvyklých způsobů použití česneku

Kromě výše uvedených poměrně známých účinků, vám může česnek pomoci i s řadou dalších neduhů:

1. Proti akné

Pokud máte na obličeji nebo jiných částech těla ošklivé akné, potírejte je česnekem, jehož šťáva obsahuje antibakteriální účinné látky, které pomohou akné rychleji vysušit.

2. Proti plísním nehtů a nohou

Česnek má také protiplísňové účinky. Vložte 10 stroužků česneku do 2 litrů teplé vody a namočte si do této lázně na půl hodiny nohy. Pravidelné česnekové koupele nohou mohou pomoci zbavit se plísní nohou a nehtů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Proti bolesti zubů

Přiložte stroužek česneku k bolavému zubu, nechte ho tam, dokud bolest neustoupí. Hned, jak to bude možné, navštivte samozřejmě zubaře.

4. Proti bradavicím

Na bradavici na prstu přiložte česnek a zajistěte ji náplastí. Pokud vše půjde dobře, bradavice do několika dnů zmizí.

5. Proti chřipce

Přesto, že tento bod není pro mnoho lidí novinkou, je nutné jej zmínit též. Pravidelná konzumace česneku snižuje pravděpodobnost nachlazení a onemocnění chřipkou.

6. Zabraňuje praskání skla

Pokud máte prasklé okenní sklo, potřete ho česnekem a prasklina se přestane šířit.

Na jaké další problémy používáte česnek?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články