Lidové česnekové mléko: Česnek sníží krevní tlak, mléko dodá tělu vitamíny

Česnekové mléko se stává stále populárnějším. Tato kombinace je pro tělo prospěšná a účinná při léčbě některých onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnekové mléko je sice starší lidový nápoj, ale na oblibě neztrácí. Spojuje zdravotní výhody česneku i mléka a účinně tak pomáhá v boji proti mnoha onemocněním a zdravotním neduhům. Jak vysvětluje nutriční expertka Amy Richter, RD, jak mléko, tak česnek obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a jejich zvýšenou konzumací můžete výrazně zlepšit svůj zdravotní stav.

Mléko

Mléko je vynikajícím zdrojem kvalitních bílkovin a různých tuků. Sacharidy tvoří asi 5 % mléka – hlavně ve formě laktózy, kterou však někteří lidé nedokážou strávit. Mléko je vynikajícím zdrojem mnoha vitamínů a minerálů, včetně vitamínu B12, vápníku, riboflavinu a fosforu. Často je obohaceno o další vitamíny, zejména o vitamín D. Mléko je bohatým zdrojem vápníku, a proto může přispívat ke zvýšení hustoty kostních minerálů a snižovat riziko osteoporózy. Mléko a výrobky z něj jsou také spojovány se snížením krevního tlaku.

Česnek

Česnek se pěstuje pro svou výraznou chuť a zdraví prospěšné účinky. Má nízký obsah kalorií a je bohatý na vitamín C, vitamín B6 a mangan. Obsahuje také stopová množství různých dalších živin. Může pomáhat předcházet nemocem, jako je chřipka a nachlazení, a snižovat jejich závažnost. Vysoké dávky česneku snižují krevní tlak a pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu, což může snižovat riziko srdečních onemocnění. Česnek také obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci předcházet Alzheimerově chorobě a demenci.

Česnekové mléko

Česnekové mléko spojuje výhody česneku a mléka. Je užitečné nejen k zahnání střevních červů a parazitů, ale i k léčbě ischiasu a dalších potíží. Nejlepší je použít česnek syrový, ale pokud je vám silný zápach česneku nepříjemný, můžete použít i vařený. Níže naleznete recept na přípravu česnekového mléka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Recept 1

Užívejte  jednu porci česnekového mléka každý den po dobu 2 týdnů. Mléko můžete pít kdykoli během dne.

Složení:

 • 1 šálek mléka
 • hřebíček
 • 3 stroužky česneku
 • cukr
 • 1/4 lžičky mleté kurkumy
 • 1 lžička medu
 • 1 špetka mletého černého pepře

Příprava: 

Česnek rozdrťte, do hrnce nalijte mléko a smíchejte ho s česnekem. Až se mléko zahřeje přidejte ostatní ingredience a vařte, dokud česnek v mléce nezměkne.

Recept 2

Ingredience jsou stejné, jediný rozdíl je v tom, že se nemusí vařit. Stačí vše smíchat dohromady a nechat několik minut odstát. 200 ml směsi by se mělo konzumovat každý den, dokud se příznaky nezmírní.

Další účinky

 1. V případě nachlazení posiluje imunitní systém, takže příznaky mizí rychleji. Lze používat i preventivně. 
 2. Působí proti akné a zánětům kůže. Naneste jej na problematická místa a nevzhledné černé tečky brzy zmizí.
 3. Česnekové mléko stimuluje také tvorbu mateřského mléka, proto je vhodné pro kojící matky.
 4. Je skvělým lékem na zápal plic. Obsahuje účinná přírodní antibiotika a mohou jej užívat i malé děti.
 5. Zlepšuje trávení, chrání střevní trakt a má pozitivní vliv na fungování střev.
 6. Odpuzuje také střevní červy, takže pokud jej pijete pravidelně nalačno, můžete se v krátké době zbavit parazitů.

Jaké jsou vaše zkušenosti s česnekovým mlékem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články