Mozková mrtvice je závažný zdravotní stav, který může mít velmi vážné až fatální následky. Rozpoznejte její příznaky včas a okamžitě jednejte.
Mozková mrtvice je obvykle náhlý stav, který vzniká v důsledku trombózy, embolie či krvácení do mozku. Obvykle postihuje osoby staršího či středního věku, ale může samozřejmě vzniknout i u mladších osob. Hlavními rizikovými faktory pro vznik mrtvice jsou vysoký krevní tlak, kouření, zvýšená hladina cholesterolu a některá onemocnění, jako je například cukrovka. Příznaky mozkové mrtvice se mohou u různých osob lišit v závislosti na míře a místě poškození, ačkoli některé rysy jsou společné.
Mrtvice vzniká v důsledku ucpání či prasknutí cévy v mozku
Cévní mozková příhoda, laicky mrtvice, je vždy závažný stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. Čím dříve se postiženému dostane lékařské péče, tím menší je riziko závažného poškození mozku a dalších komplikací. Lékaři z MayoClinic vysvětlují, že existují v podstatě dva typy mrtvice, ischemická a hemoragická.
Ischemická cévní mozková příhoda je častější a vzniká v důsledku blokády či značného omezení zásobování mozku krví. Většinou ji způsobí krevní sraženina, o jejichž nebezpečí jsme vás již na JakZdravě informovali. Tím, že je omezeno zásobení krví, dochází k přerušení přísun kyslíku a živin a mozkové buňky začnou rychle odumírat. Druhým typem je hemoragická mrtvice, která vzniká v důsledku prasklé cévy a následného krvácení do mozku. Krev pak zvýší tlak na mozkové buňky a poškodí je.
Typické příznaky mozkové mrtvice
Příznaky mrtvice se obvykle objevují náhle. Jak vysvětluje doktorka Payal Kohli, M.D., příznaky cévní mozkové příhody se projevují v těch částech těla, které jsou ovládány oblastmi mozku, kde došlo k poškození. Obvykle zahrnují:
- necitlivost, slabost či paralýza určité části těla (například rukou, obličeje či nohou)
- potíže s řečí (nesrozumitelná či nesmyslná mluva) nebo neschopnost porozumění
- zmatenost a dezorientace
- náhlé změny chování
- problémy se zrakem (například dvojité či rozmazané vidění)
- potíže s chůzí, rovnováhou či koordinací pohybů
- závratě
- silná, náhlá bolest hlavy
- nevolnost a/nebo zvracení
- záchvaty
Mrtvice o sobě někdy dává vědět předem
V některých případech můžete některé symptomy pozorovat již několik týdnů před samotnou mrtvicí. Obvykle se to stává v případech, kdy je céva zablokovaná jen částečně, mozek tak stále dostává kyslík a další potřebné živiny, ale jen v omezeném množství. V takovém případě na sobě můžete pozorovat například:
- časté závratě
- zvýšenou únavu
- krátkodobé poruchy řeči
- náhlý a přechodný pocit necitlivosti v některé části těla
V takových případech byste neměli příznaky podcenit a vyhledejte včas lékařskou péči. Znovu zdůrazňujeme, že čím dříve se vám dostane adekvátní léčby, tím větší je vaše šance na plné uzdravení.
Nejlepší je mrtvici předcházet
Již dříve jsme vás na JakZdravě informovali o výsledcích vědeckého výzkumu, ze kterého vyplynulo, že hodinová procházka pětkrát týdně snižuje riziko mozkové mrtvice téměř na polovinu. Obecně však platí, že jakýkoli pravidelný pohyb je vhodnou prevencí kardiovaskulárních chorob včetně mrtvice a infarktu. Je také vhodné zamyslet se nad svými stravovacími návyky a řešit případnou hypertenzi či zvýšený cholesterol. Trpíte-li diabetem, usilujte o co nejlepší kompenzaci. Pokud kouříte, přestaňte.