Co je to minimrtvice a jak se liší od té klasické? Varovné signály, jež by vás měly rychle nasměrovat do nemocnice

Mrtvice neboli mozkový infarkt patří k nejčastějším příčinám úmrtí. Postihuje především starší populaci, ale není výjimkou, že udeří i v mladším věku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ischemická cévní mozková příhoda (CMP) vzniká na základě trombózy nebo embolie. Bývá důsledkem nezdravého způsobu života. Ročně má na svědomí úmrtí lidí, případně těžké následky. Je proto důležité se naučit rozpoznat příznaky mrtvice a poskytnout účinnou první pomoc. Lékařka Elisabeth Breese Marsh, MD má na starosti akutní péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou.

Co je to mrtvice

Při mrtvici dochází k poruše prokrvení určitého okrsku mozkové tkáně, a to na podkladě uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou či plakem (ischemická mrtvice), nebo krvácení z mozkové cévy (hemoragická mrtvice). Vždy se jedná o akutní stav, jenž vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc. Při včasné léčbě, to je do 3 až 6 hodin po záchvatu, existuje možnost plného zotavení pacienta bez neurologických následků.

Přechodná ischemická ataka

Na rozdíl od klasické mrtvice nezabíjí přechodná ischemická ataka neboli minimrtvice mozkové buňky. Nedochází proto k trvalému poškození mozku. Bývá v délce od několika minut po 24 hodin a její projevy zahrnují krátkodobou slabost až po ztrátu vědomí. Rizikovým faktorem je zde vysoký věk, vysoký krevní tlak, málo pohybu, cukrovka, fibrilace srdečních síní, obezita, vysoká hladina cholesterolu.

Co minimrtvice signalizuje

Pochopitelně i s minimrtvicí je třeba se dostat co nejrychleji do lékařské péče, protože se jedná o závažný signál problémů se zdravím. Laik totiž nemá šanci odlišit záchvat minimrtvice od klasické mrtvice. Bohužel řada lidé po propuštění z nemocnice nijak neupraví svou životosprávu a nadále pokračuje ve způsobu života, na který byla zvyklá. Je ale třeba pamatovat na to, že u jednoho z dvaceti lidí postižených minimrtvicí se po pár dnech či týdnech může objevit záchvat klasické mrtvice.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při záchvatu mrtvice rozhoduje rychlost, s jakou se postiženému dostane pomoci

Jak se minimrtvice projevuje

Minimrtvici může signalizovat dysfázie, tedy porucha řeči. Někdy to bývá jediný příznak. Objevit se ale může i nesouvislá řeč, rozmazané vidění, špatná koordinace pohybů, ospalost, ztráta vědomí, přecitlivělost na světlo a zvuky, brnění ve svalech, prudké zvýšení krevního tlaku, necitlivost na jedné straně těla, silná bolest hlavy.

Prevence vzniku mrtvice

Tak jako u jiných nemocí i v případě mrtvice platí, že základem pro snížení rizika jejího vzniku je zdravý životní styl. Patří sem pestrý a vyvážený jídelníček, a to nejlépe ve formě středomořské stravy – tedy s důrazem na příjem ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, ryb, drůbeže, luštěnin, ořechů a nízkotučných mléčných výrobků. Důležité je i nekuřáctví, střídmé popíjené alkoholu, optimální hmotnost a dostatek fyzického pohybu. Důsledně je třeba léčit vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol.  

Jak byste postupovali, pokud byste se setkali s člověkem se záchvatem mrtvice?

Zdroj: Healthline 

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články