Nezřetelná řeč, závratě, záchvaty a nevolnost: I tak se projevuje mrtvice

Nezřetelná řeč, závratě, záchvaty a nevolnost jsou jen některé z mnoha příznaků, které by mohly naznačovat mrtvici. Rozhodně je nepodceňujte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cévní mozková příhoda, laicky zvaná mozková mrtvice, je akutní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Při mrtvici dochází k náhlému přerušení toku krve do mozku, což může způsobit vážné poškození mozkové tkáně a mít trvalé následky, včetně smrti. Lékařka Payal Kohli, M.D. připomíná nejčastější příznaky, mezi které patří problémy s řečí, porozuměním a koordinací. Na možnou mrtvici vás mohou upozornit i závratě, záchvaty a nevolnost.

Příznaky mrtvice

Příznakům mrtvice jsme se na JakZdravě věnovali již několikrát. Je důležité je správně rozpoznat a vyhledat lékařskou péči včas. Jak totiž upozorňuje lékařka Heidi Moawad, M.D., rychlost léčby je v tomto případě klíčová, léčba by měla být zahájena do tří hodin od výskytu prvních příznaků. Čím později dojde k rozpoznání symptomů a poskytnutí odborné péče, tím vyšší je riziko dočasného či trvalého postižení. Mezi příznaky patří například: 

  • Nezřetelná řeč: Potíže s mluvením a nesrozumitelná řeč jsou jedněmi z běžných příznaků mrtvice. Pokud si všimnete, že má někdo ve vašem okolí potíže s řečí (nejasné výrazy, nesrozumitelné slova nebo dokonce úplnou ztrátu schopnosti mluvit), zavolejte rychlou záchrannou službu.
  • Závratě: Dalším možným příznakem mrtvice jsou závratě nebo pocit nejistoty při chůzi. To může být způsobeno poruchou rovnováhy způsobenou poškozením mozku.
  • Záchvaty: Mrtvice může také vyvolat záchvaty, které jsou způsobeny narušením elektrické aktivity v mozku. 
  • Nevolnost: Při mrtvici se může dostavit i nevolnost či dokonce zvracení. Pokud si všimnete, že někoho trápí nevolnost nebo zvracení bez zjevného důvodu, je opět vhodné přivolat odbornou pomoc, obzvláště pokud jsou přítomny i další symptomy.
  • Další příznaky: Mohou se objevit i bolesti hlavy, potíže se zrakem, částečné ochrnutí (například neschopnost ovládat jednu končetinu, povislý koutek či tvář).
příznaky mrtvice iZdroj fotografie: Depositphotos
U mrtvice hrajete o čas. Léčba musí být zahájena co nejdříve.

Počty osob postižených mrtvicí se stále zvyšují

Počet lidí, které mrtvice potká, se stále zvyšuje. Zvláště alarmující je však výskyt cévní mozkové příhody u mladých lidí ve věku mezi 18 a 45 lety. Podle odborníků z UCHealth se počet výskytů u této věkové skupiny v posledních letech téměř zdvojnásobil. Na vině je pravděpodobně nezdravá strava, obzvláště potraviny s vysokým obsahem cukru a soli. 

Příliš mnoho soli v jídle škodí, přesto doporučenou dávku majorita lidí překračuje. Jaké je ideální množství?

Problematický je i nedostatek pohybu. Znovu tedy zdůrazňujeme důležitost prevence, jak už jsme na JakZdravě ostatně zmiňovali mnohokrát. Snažte se věnovat alespoň 90 minut týdně cílenému pohybu a vybírat si zdravější varianty pokrmů.

Jak jste rozpoznali mrtvici vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články