Chilli papričky jsou chutný všelék, který vypálí z těla i ty největší zdravotní neduhy. Klíčem je správné dávkování

Chilli papričky, ať už červené nebo zelené, jsou výbornými dochucovadly díky své pálivé chuti. Využití však najdou i jinde než pouze v pokrmech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Červené pálivé papričky jsou plody určitých odrůd tropické rostliny Capsicum annuum, která hojně roste v Indii, Číně, Vietnamu, Africe a Latinské Americe. Některé druhy rostou také na Balkáně. Jsou nejen výborným dochucovadlem, ale rovněž mají léčivé účinky. Je však nutno počítat i s jistými nevýhodami.

Druhy různých pálivých papriček

Kajenský pepř je jedním ze jmen červených pálivých papriček, jinak také nazývaných chilli papričky, indické papriky, či brazilské papriky. Chilli papričky jsou nejmenším členem rodu papriky. Existuje jich několik druhů, které se liší jak velikostí, tak ostrostí a vůní. Barvu mohou mít červenou, žlutou, zelenou, černou nebo oranžovou. Jejich štiplavá chuť však nezávisí na barvě, například červené chilli papričky jsou pouze zralejší než zelené.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pálivé papričky jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Pěstují se v zahradách se zeleninou a někdy i na balkoně v květináčích. Zelené papričky mají řadu odrůd, které jsou obzvláště účinné, když jsou konzumovány nezralé. Mezi nejznámější patří serrano, jalapeño a anaheim.

Nevýhody chilli papriček a jejich rizika

Navzdory mnoha výhodám májí papričky určité nevýhody počínaje jejich pronikavým odérem. Při čištění tohoto produktu buďte velmi opatrní. Daný zápach je způsoben uvolňováním éterických olejů ve velkém množství, které může podráždit vaše sliznice. Při dlouhodobém kontaktu se mohou objevit i popáleniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při manipulaci s nimi je nejlepší používat gumové rukavice, protože buničina papriček dráždí pokožku. Většina lidí konzumuje feferonky, aniž by přemýšlela o kontraindikacích. Požívání chilli papriček pro lidi se srdeční chorobou je přísně zakázáno. Pacienti mohou totiž při konzumaci tohoto produktu zaznamenat srdeční arytmie.

Léčivé účinky a vhodné použití chilli papriček

Pokud budete pravidelně užívat vhodné množství chilli, podpoříte vaši krevní cirkulaci a dojde ke zvýšení rychlosti metabolismu. Indiáni jej dříve používali i při horečkách na snižování teploty. Využíváno bylo také pro povzbuzení libida. Papričky dále působí jako analgetikum, to znamená, že mají účinek proti bolesti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčivé vlastnosti umožňují jejich použití i pro kosmetické účely. Produkt je široce používán při vypadávání vlasů. Za tímto účelem se na pokožku hlavy aplikuje alkoholová tinktura, která pomáhá normalizovat krevní oběh v pokožce a posiluje kořínky vlasů. Produkty s chilli papričkami podpoří rychlost růstu vlasů a zlepší jejich kvalitu.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články