Pokud vám na uších nebo uvnitř nich narostly nějaké chloupky, není se vůbec za co stydět, protože na tom není nic divného.
Spousta lidí, většinou dospělých mužů, si s přibývajícím věkem všimne toho, že jim z uší vyrůstá více chloupků. Bohužel neexistuje moc vědeckých důkazů, které by vysvětlovaly, proč se to děje, ale dobrou zprávou je, že na tom není nic nenormálního. Ve většině případů není nutné chloupky ani odstraňovat.
Dva druhy ušních chloupků
Každý člověk má tenkou vrstvu chloupků, které pokrývají skoro celé jeho tělo, a tím pádem i uši. Tento typ chlupů pomáhá regulovat teplotu těla. Sice mohou narůst a být delší, ale ve většině případů jsou průhledné, takže špatně viditelné. A zrovna na uších jsou tak jemné, že si jich rozhodně nikdo nevšimne. Poté jsou tady chlupy, které jsou tmavší a pevnější. Ty se objevují spíše u mužů, ale také slouží k ochraně ucha.
Účel chloupků v uších
Tyto ušní chloupky spolupracují s ušním mazem a společně tvoří jakousi ochrannou bariéru. Slouží ke stejnému účelu jako chloupky v nose, to znamená, že pomáhají předcházet tomu, aby se bakterie a nečistoty dostaly dovnitř do ucha. Někdy lidem naroste chloupků více a oni se rozhodnou k tomu, nechat si je odstranit.
Existuje nějaké nebezpečí
Mít chloupky v uších je naprosto normální a většinou nejsou důvodem k obavám. Jenže někdy, pokud je tam chlupů větší množství, mohou ucpat zvukovod, a v tom okamžiku by se člověk měl rozhodnout pro jejich odstranění.
Komu roste víc chlupů v uších
Většinou mívají muži více chlupů v uších než ženy. Chloupky začnou sílit a měnit barvu s přibývajícím věkem. Výzkum z roku 1990 zjistil, že v jihoasijských populacích mívá hodně mužů problém s nadměrným růstem chloupků v uších.
Znáte někoho, kdo má hodně chlupů v uších?