Afakie aneb Když chybí oční čočka: U dětí jde o vrozený stav, u dospělých se jedná o následek operace šedého zákalu

Oční čočka pomáhá světlu vstupovat do oka a zaostřovat na předměty. Bez ní dochází k změněnému a rozmazanému vidění. Naštěstí existují způsoby nápravy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Oční čočka funguje v lidském oku podobně jako objektiv u fotoaparátu. U afakie chybí, tudíž není možná akomodace (zaostření) čočky a světelné paprsky vstupují bez ohniska. Výsledkem je změna vidění, rozmazané vidění, případně další optické problémy. Podle chirurga a patologa Williama C. Lloyda III je vrozená afakie u dětí velice vzácná a druží se s ní ještě další oční vady. U dospělých je nejčastější příčinou operace šedého zákalu.

Hlavní příčina: Odstranění zákalu

Odborně se zákal v čočce nazývá katarakta. Zákal postupně způsobí, že se čočka stane neprůhlednou a omezuje vstup světla na sítnici. Dochází k postupné, ale úplné ztrátě zraku. Zákal se objevuje v důsledku stárnutí. Méně časté příčiny vzniku katarakty jsou zranění, porucha metabolismu nebo následek užívání kortikosteroidů.

Jaké jsou možnosti léčby afakie

Léčba afakie spočívá v nahrazení chybějící přirozené čočky za umělou. Používají se nitrooční čočky, které ale nejsou vhodné pro děti. U nich se afakie řeší speciálními brýlemi nebo kontaktními čočkami. U dospělých jsou nitrooční čočky ideální léčbou.

Nitrooční čočky

Nitrooční čočky jsou u dospělých a starších dětí preferovanou léčbou afakie. (U malých dětí je vysoké riziko komplikací při chirurgickém zákroku i při výběru vhodné čočky, proto se u nich volí brýle.) U dospělých se jedná o chirurgický zákrok s minimálně invazivní technikou. Operace je rychlá a komplikace se po ní vyskytují jen zřídka. S nitrooční čočkou musí sice lidé každé dva roky navštěvovat odborníka, aby stav čočky zkontroloval, ale proti získaným výhodám je toto pouhá drobnost.

Chirurgická aplikace nitrooční čočky při afakii iZdroj fotografie: Pixabay

Brýle

Rámové čočky se užívají nejčastěji u dětí, zvláště jsou-li postižené obě oči. Brýle se hodí také pro rodiče, kteří se chtějí vyhnout manipulaci s kontaktními čočkami a jejich aplikování dítěti. Skutečnou výhodou brýlí je, že jsou levnější než kontaktní čočky a zároveň dětské oči chrání proti UV záření. K nevýhodám patří to, že zvláště pro malé děti jsou těžké, tlusté a nevzhledné.

Afakické kontaktní čočky

Kontaktní čočky lze použít jen na jedno oko nebo na obě u osob s oboustrannou afakií. Nevýhodou je vysoká cena a neustálá výměna v prvních letech života, protože oko dítěte roste. Aplikace může pro mnoho rodičů znamenat problém. Většina z nich jej řeší docházením na konzultace každý měsíc, aby kontaktní čočky vyměnil odborník.

S jakými očními problémy se potýkáte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články