3 fatální chyby, které dělají pacienti s hypertenzí – svou nevědomostí a experimenty často riskují život

Hypertenze je nebezpečná. Neléčená vede ke vzniku infarktu nebo mrtvice. Říká se jí tichý vrah, protože se na často přijde až při preventivní prohlídce u lékaře. Tato nemoc nebolí.

normální krevní tlak i Zdroj fotografie: iStock
                   

S vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí si není radno zahrávat. Je to zákeřná nemoc, která na první pohled nebezpečně vůbec nevypadá. Jenže v důsledku tohoto onemocnění může u postižené osoby vzniknout infarkt nebo cévní mozková příhoda. Lékařka Alana Biggers, MD, MPH proto nabádá pacienty, aby pravidelně chodili na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři a měli tak svůj tlak pod kontrolou.

Proč vysoký tlak vzniká

  • Srdce je pumpa, která pracuje nárazově. S každým úderem, tedy stahem, vypudí určité množství krve do cév. Ty jsou z pružné svaloviny, a jsou proto tyto nárazy schopné utlumit, protože se mírně roztáhnou. Když srdce nepracuje, cévy se zase smrští.
  • Jestliže ale nejsou cévy v té nejlepší kondici, budou třeba málo pružné v důsledku ukládání aterosklerotických plátů, tak to bohužel povede k trvalému zvýšení tlaku.
  • Na vině tedy bývá především nezdravý životní styl, kdy lidé konzumují příliš uzenin, hodně solí, kouří, málo se pohybují, jsou obézní a pravidelně užívají nadměrné množství alkoholu. Rizikovým faktorem je i chronický stres, jenž na zdraví nepřidává.

Léčba vysokého krevního tlaku

Při zjištění hypertenze praktický lékař většinou předepíše vhodná léčiva ke snížení tlaku. Jsou to hlavně diuretika, betablokátory a další antihypertenziva. Málokdy člověk odejde z ordinace jen s jedním lékem. Obvykle se používá kombinace více léčiv.

iZdroj fotografie: Pixabay

Součástí léčby by ale měla být i úprava životního stylu ve prospěch zdravějšího jídelníčku, omezení kouření a provozování pravidelného pohybu. Jen tak je možné, aby se hodnoty krevního tlaku pohybovaly v optimálních číslech, tedy okolo 130/80 mmHg.

Co byste rozhodně dělat neměli

  • Velkou chybou mnoha pacientů je, že při zjištění hypertenze odmítnou lékařem navrženou farmakologickou léčbu s tím, že se raději budou léčit sami, pomocí alternativní medicíny. To je sice pěkné, ale někdy hodně málo účinné. K lékaři se pak vrací třeba s prodělaným infarktem nebo mozkovou mrtvicí.
  • Při vysokém krevním tlaku je třeba omezit příjem soli. Pro lidi do padesáti let je optimální množství 5 g soli denně, od padesáti let pak jen 3 g soli za den.
  • Třetí závažnou chybou při léčbě hypertenze je to, že při užívání léků lidé často ještě volí léčbu bylinkami. Ale protože nejsou většinou odborně vzděláni v oboru léčiv, nedokážou odhadnout vzájemné negativní působení léků a bylin. To může vést až k poškození jater.

Jaké jsou vaše zkušenosti s léčbou vysokého krevního tlaku?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články