Císařský řez je velkým zásahem do těla ženy i do evoluce lidstva a může být velkým rizikem pro miminko

Po staletí neměly ženy jinou možnost než porodit své dítě přirozeným způsobem, a pokud došlo ke komplikaci žena i dítě zemřeli. To ale medicína dneška nedovolí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čím dal větší množství dětí se narodí císařským řezem. V České republice se provede až 23 % porodů právě císařským řezem. Ten je ve většině případů indikován kvůli špatné poloze plodu, úzké pánvi nebo nepostupujícímu porodu či při ohrožení na životě plodu i rodičky. Informace jsou ověřeny na základě faktů od Krajské nemocnice Liberec.

Historie porodů před císařským řezem

Dříve byla jediná možnost, jak přivést miminko na svět, a to přirozeným porodem. Pokud přišla nějaká komplikace, matka i dítě při porodu zemřeli. Nejčastější příčinou byla úzká pánev a velká hlava plodu, která neprošla porodními cestami.

iZdroj fotografie: Pixabay

Geny kódující úzkou pánev

Císařské řezy mají velký vliv na evoluci. Dříve matky s úzkou pánví zemřely při porodu. Díky modernímu lékařskému zásahu dnes přežije matka i plod. Nyní tyto matky přenášejí geny, které kódují úzkou pánev. Dříve se přenos tohoto genu eliminoval, protože matka zemřela, a tak nemohla gen přenést na další generaci.

Kdy je indikován císařský řez

Císařský řez je nejčastější porodnická operace. Samotná operace trvá asi 45 minut. Jedná se o velký zásah do těla. Není to přirozené pro matku ani pro dítě. V některých případech je císařský řez naplánován, například pokud není plod otočen hlavičkou směrem k porodním cestám. Někdy se ale jedná o takzvanou akutní sekci. Ta je indikována lékařem z důvodu ohrožení života matky nebo plodu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Některé matky si myslí, že je císařský řez lepší než přirozený porod, ale ve skutečnosti je 6krát rizikovější. Hrozí poranění orgánů nebo k většímu poranění dělohy při operaci. Může dojít i k velké ztrátě krve nebo se do rány může dostat infekce. Nikdy by neměl být císařský řez proveden na přání matky. Hospitalizace matky a dítěte po porodu bývá o něco delší než u přirozeného porodu, běžně ale jen o jeden až dva dny.

Riziko i pro miminko

Pro dítě je císařský řez nepřirozený. Časem se můžou objevit alergie nebo astma. Někdy musí být vyživováno umělým mlékem. Z důvodu odloučení od matky krátce po porodu, kdy matka je na 24 hodin umístěna na jednotce intenzivní péče, dochází i k problémům se zdravou tvorbou emocionálního spojení matky a dítěte.

Zdroj: NemLib

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články