Proto lidem smrdí z pusy: Vynechání jednoho kroku při čištění zubů může vést až k zubnímu kazu

Zdravé zuby vyžadují celoživotní péči. Při čištění dutiny ústní nezapomínejte na jeden důležitý krok, který je nezbytný pro vyhnutí se zubnímu kazu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ke zdravým zubům nestačí jen jejich letmé vyčištění, naopak jsou potřeba každodenní návyky. Ty zahrnují dle zubního lékaře Christine Frank, DDS. správnou techniku čištění, používání vhodné zubní pasty a kartáčku, čištění mezizubních prostor, omezení sladkých a kyselých jídel i nápojů a samozřejmostí by mělo být i čištění oblasti, které mnoho lidí nevěnuje pozornost, a to jazyka. Na jazyku se nachází tisíce chuťových pohárků a kromě toho také nespočet bakterií.

Mikroorganismy na jazyku

Sliznice jazyka je pokryta mnoha výběžky, odborně zvanými papily, v jejichž zákoutích se daří mikroorganismům. Nadbytek bakterií bývá často zdrojem zápachu z úst, a podle zubních lékařů může způsobit také řadu zdravotních problémů od zubního kazu po onemocnění dásní. Jejich silné přemnožení může vést dokonce i ke změně vnímání chuti. Bakterie schované v jazyku se snadno šíří po celé dutině ústní, proto mohou způsobovat potíže i při jinak důkladném čištění zubů.

Čištění jazyka

Přidání čištění jazyka do každodenní ústní hygieny zabraňuje nepřiměřenému množení bakterií. Jeho pravidelné čištění snižuje také tvorbu plaku na zubech, zmírňuje změnu barvy zubů a odstraňuje biofilm způsobený bakteriemi, který může otupovat vnímání chuti.

Technika čištění jazyka

Pro čištění jazyka můžete použít i obyčejný zubní kartáček. Před jeho čištěním si všimněte, kde se nachází nejproblémovější místa a na ta se při čištění zaměřte nejvíce. Tyto oblasti mívají změněnou barvu oproti okolní růžové sliznici na světle až tmavě hnědou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže máte silný dávivý reflex, mohlo by vám ho čištění jazyka kartáčkem na zuby vyvolat. V takovém případě raději vyzkoušejte speciální škrabku na jazyk. Její použití zlepšuje mikrobiom v ústech, eliminuje zápach a společně s čištěním zubů a mezizubních prostor zabraňuje vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Škrabku přiložte doprostřed jazyka na jeho zadní část a rovnoměrným tlakem posouvejte škrabku až ke špičce. Zopakujte totéž i po stranách.

Kdy čistit jazyk

Čištění jazyka by mělo být součástí celkové ústní hygieny, včetně čištění zubů a mezizubních prostorů, a to dvakrát denně. Čištěním jazyka nelze odstranit úplně všechny bakterie, ale pravidelná hygiena zabraňuje jejich přemnožení, které může způsobit výše zmíněné potíže.

Jakým způsobem si čistíte ústní dutinu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články