Citlivá a bolestivá prsa a 7 hlavních důvodů, proč k bolesti prsou dochází

Citlivé bradavky nebo bolest prsou běžně doprovází veškeré hormonální změny. Prsa bolí také často následkem tlaku, úderu nebo neobvyklého pohybu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest prsou vás může vyděsit, ale obvykle neznamená nic vážného. Máte-li strach z rakoviny, pak vás možná uklidní doktorka a výzkumnice Debra Rose Wilson, která říká, že bolest prsů bývá jen zřídka kdy příznakem rakoviny. Existují mnohem jednodušší důvody, proč mohou začít bolest naprosto zdravá prsa.

1. Nevhodná podprsenka

Špatně padnoucí podprsenka je tou nejčastější příčinou, proč vás bolí prsa. Když vám podprsenka neposkytuje oporu pro prsa proto, že je moc velká, mohou vás prsa rozbolet. Naopak upnutá, příliš těsná podprsenka, působí tlak na prsa a ta potom bolí nebo jsou velmi citlivá. Proto se ujistěte, zda nosíte správnou velikost podprsenky.

2. Napětí prsních svalů

Prsní svaly se nacházejí přímo pod prsy a kolem nich. Jako normální svaly jinde na těle se mohou při nevhodném nebo namáhavém pohybu natáhnout nebo namoct. Ve sportu je tento problém běžný u vzpěračů, ale postihnout vás může i z běžných domácích činností, jako je házení lopatou, hrabání zahrádky nebo zvedání dětí. V tomto případě stačí počkat, až stav sám odezní.

3. Modřiny nebo pohmoždění

Modřinu si můžete udělat i na hrudníku. Může k ní dojít nárazem do nějakého předmětu, ale také si můžete prsa pohmoždit třeba tím, že jste nesli přes tělo těžké zavazadlo. Další častou příčinou poranění prsou bývá sex. Modřiny a pohmoždění odezní během pár dní samy. Pokud bolí hodně, můžete použít volně prodejný lék proti bolesti nebo využít teplé nebo ledové obklady.

Žena vyšetřující si prso před zrcadlem iZdroj fotografie: Freepik

4. Hormonální změny

Bolest prsou často souvisí s menstruačním cyklem. Estrogen a progesteron jsou hormony, které mohou zvětšovat a množit kanálky a mléčné žlázy ve vašich prsou. Tím vzniká otok a citlivost. Proto mohou být před menstruací prsa velmi citlivá. Stav odezní po skončení menses. Může to být ale také známka těhotenství. Hlavně v prvních týdnech bývají prsa nateklá a citlivá. Pokud je vaše bolest prsou silná, promluvte si o tom se svým gynekologem.

5. Kojení

Když matky začnou kojit, často je bolí bradavky. Mnohdy také přesychají a praskají. Pokud se tak děje, je na místě poradit se s laktační poradkyní. K lékaři je třeba vyrazit až v případě mastitidy (zánětu mléčné žlázy). Ta se projevuje zarudnutím, bolestí a příznakům podobných chřipce. Kromě mastitidy může bolet ucpaný mlékovod. Ten se projevuje jako citlivá a bolavá boulička v jednom prsu. Pokud míváte prsa tvrdá a nalitá v důsledku nadbytku mléka, pomůže vám odsávačka.

6. Hormonální léky

Bolest a citlivost prsou mohou být důsledek užívání hormonálních léků, jako je perorální antikoncepce, léky pro léčbu neplodnosti nebo substituční hormonální terapie. V každém případě je dobré se o tom poradit s lékařem, který zodpovídá za vaši léčbu.

Platíčko antikoncepčních pilulek iZdroj fotografie: Pixabay

7. Cysta nebo vazivo

Fibrocystické změny jsou normální až u poloviny žen. Většinou o sobě zvazivovatělý kousek tkáně nedává vědět, před začátkem menstruace se mohou objevit bolest nebo zvýšená citlivost prsu. Jiným případem je cysta, kdy se v prsu vytvoří malé váčky naplněné tekutinou. Cysty jsou měkké, kulaté nebo oválné bulky a snadno je nahmatáte. Můžete objevit jednu i více cyst. Obvykle se neprojevují žádnými příznaky, někdy můžete cítit bolest nebo citlivost v okolí bulky. Cysty se zvětšují před začátkem menstruace, bývají také bolestivější. Po menstruaci se zmenší.

Kdy k lékaři?

Pokud se u vás objeví závažné příznaky, jako je přetrvávající bolest nebo otok, horečka, zimnice, změna kůže na prsou nebo vpáčená bradavka či neobvyklý výtok z bradavky, určitě vyhledejte lékaře. Součástí prevence rakoviny prsu by měla být pravidelná samovyšetření prsou a znalost varovných příznaků.

Setkali jste se už s bolestí prsou? Jaká byla příčina?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články