Správná dávka vitamínu C porazí chřipkovou sezónu bez námahy. Citróny jsou ideální volbou, jak začít

Citrony se kupují především přes zimní období, což je jistě škoda. Mohou nám nabídnout nespočet zdravotních benefitů, které naše tělo potřebuje. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obsahují značné množství vitamínu C, vlákniny a mnoho jiných sloučenin a látek, které podporují zdraví těla. Ač jsou kyselé a při jejich pití či dokonce pojídání se šklebíme a tvoříme tak nejzajímavější a nejvtipnější grimasy, jsou citrony více než zdravé. Navíc jsou finančně dostupné a seženeme je v každých potravinách. Proč tedy utrácet za drahé vitamíny s konzervanty z lékárny, když máte na dosah ruky tento krásně žlutý životabudič? Jaké výhody nám mohou nabídnout, uvedla  Helen West, RD.

Podporují zdraví srdce

Všichni víme, že jsou citrony bohaté na vitamín C. Jeden citron ho obsahuje přibližně 31 mg, což je přibližně 51 % z denní dávky. Je také prokázáno, že konzumace dostatečného množství vitamínu C snižuje závažné onemocnění myokardu a mrtvice. Ovšem prospěšný pro srdce není pouze obsažený vitamín, ale i jiné sloučeniny. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bylo odhaleno, že konzumace 24 gramů extraktu citrusové vlákniny každý den po dobu jednoho měsíce, dokáže snížit celkovou hladinu cholesterolu v krvi. Další sloučeniny, konkrétně hesperidin a diosmin pomáhají v krvi snižovat hladinu cholesterolu. Za zmínku jistě stojí i vitamin B, A a mnoho silných antioxidantů. 

Pomáhá udržovat zdravou tělesnou váhu

Citrony a limetky jsou často označovány jako pomocníci při redukčních dietách. Má to ovšem své opodstatnění. Rozpustná vláknina zvaná pektin způsobuje delší pocit sytosti a vy tak nemusíte každou chvíli něco pojídat. K dosažení tohoto pocitu byste měli jíst citrony celé. Pití vymačkané šťávy z citronu nebude působit na hubnutí stejným efektem. Pokud si dopřejete teplou vodu a citron, podpoříte tak zrychlení metabolismu a tudíž i rychlejší hubnutí.     

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zabraňuje vzniku ledvinových kamenů

Ledvinové kameny jsou takzvané malé krystaly, které se hromadí v ledvinách. Vyskytují se poměrně často a pokud se jednou objeví, opakují se. Kyselina citronová může při pravidelném pití pomoci předcházet vzniku krystalů. Zvýší pH v moči, což způsobí nepříznivé prostředí pro tvorbu kamenů. Stačí, když si dopřejete půl šálku citronové vody každý den. Doporučujeme, abyste si dopřáli citron, nikoli citronku v lahvi.    

iZdroj fotografie: Depositphotos

Předchází nedostatku červených krvinek

Anémie se vyskytuje většinou u žen a je nejčastěji způsobena silnou menstruací. Výjimkou nejsou ani muži, i ti mohou trpět anémií. V takovém případě je většinou na vině špatná strava s nedostatkem železa. Citrony obsahují určité množství této sloučeniny a při pravidelném pojídání a doplnění pestrou stravou, zabráníte vzniku chudokrevnosti. Doplňujte citron pomocí kuřecího masa, ryb či červeného masa. Díky citronu, tedy vitamínu C, zlepšíte absorpci železa.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zlepšení trávicího systému

Citrony jsou tvořeny z deseti procent sacharidy, většinou ve formě rozpustné vlákniny zvané pektin. Ta má pro zdraví člověka velké výhody. Zlepšuje práci střev a zpomaluje trávení cukrů a škrobů, což má za následek snížení hladiny cukru v krvi. Abyste však tuto výhodu získali, je třeba citron jíst celý. Pokud pijete pouze vymačkanou šťávu, budete o tyto výhody přicházet. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články