Neberte své zdraví na lehkou váhu a všímejte si příznaků, které vám vaše tělo ukazuje. Například nehty toho o vašem zdraví prozradí víc, než si myslíte.
Dalším důkazem, že celé lidské tělo je dokonale sestavené a propojené, jsou nehty. Na nich se totiž váš zdravotní stav dokáže odrazit mnohem více, než si myslíte. Pokud tedy na svých nehtech zpozorujete takzvané nehtové abnormality, jako je změna barvy, změna tvaru, vytvoření flíčků a podobně, měli byste rozhodně zpozornět a dávat si na své zdraví dobrý pozor, uvádí Alana Biggers, M.D., MPH.
Nehty, jako odraz zdraví
To, že nehty a celé nehtové lůžko je odrazem krásy, je poměrně známá věc, důležitější však je, že nehty jsou také odrazem vašeho zdravotního stavu. Pokud je vše v pořádku, nehty jsou hladké, jemné a pevné, hezky rostou, a tak je stačí vždy pouze upravit do požadované délky a tvaru. Pokud však vaše tělo vnitřně bojuje s nějakým problémem, který na první pohled nemusí být vidět, objeví se na vašich nehtech takzvané abnormality.
Jedná se například o náhlou změnu barvy nebo tvaru růstu, výskyt nejrůznějších flíčků a mnohé další. Pokud navíc víte, že změny na nehtech určitě nemohou být způsobeny žádným zraněním či jiným mechanickým poškozením (zlomení, přivření prstů do dveří atd.) a netrpíte na žádné plísně ani prstové záněty, měli byste si na tyto abnormality dát dobrý pozor, a také si podrobněji všímat vašeho těla a toho, jaké příznaky vykazuje.
Důležitá je bezpochyby strava
Kromě celkového zdravotního stavu je další věcí, která vzhled nehtů ovlivňuje, také strava. Ta je velmi podstatnou součástí každého života, a pouze její vyvážeností naše tělo dokáže dostat vše, co ke svému přirozenému a správnému fungování potřebuje. Je tedy velmi důležité dbát na správné stravovací návyky a udržovat si všeobecně zdravý životní styl. Pokud například kouříte, holdujete alkoholu a nezdravým jídlům, je velmi pravděpodobné, že na vašem těle půjdou poznat následky, a to nejen na nehtech.
Ty totiž, podobně jako vlasy nebo pokožka, dokážou velmi rychle reagovat na nedostatky živin a dalších potřebných látek, bez kterých se tělo neobejde. Důsledkem toho mohou nehty začít měknout, lámat se nebo se na nich vytvoří nevzhledné fleky či jiné nedokonalosti. Ty však nestačí přetřít lakem nebo si zajít na manikúru. Důležité je řešit problém hloubkově, tedy místo jeho překrytí se zabývat tím, co je jeho strůjcem a jaké je řešení.
Co tělu schází?
Jelikož je každé lidské tělo jiné, a také může zcela jinak reagovat na nejrůznější podněty a procesy, které se v něm i kolem něj odehrávají, nemusí tento popis vystihovat úplně každého. Občas může být problémem s nehty strava, zejména pokud jsou vaše návyky špatné dlouhodobě, někdy hraje velkou roli stres nebo narušený spánkový režim, může se však také jednat o již zmiňované závažné zdravotní potíže, které na sebe tímto způsobem upozorňují. Co tedy jednotlivé úkazy na nehtech zobrazují?
Suché a lámavé nehty
Jedním z nejčastějších „poruch“ nehtů bývá jejich suchost a lámavost. Pokud jsou tedy vaše nehty na pohled suché, ztrácí svou pružnost a mají tendenci se lámat, nejspíše má vaše tělo zásadní nedostatek omega 3 a 6 mastných kyselin, a také vitaminu A. Také se může jednat o základní příznak dlouhodobé dehydratace těla, kdy vašemu organismu jednoduše schází potřebné tekutiny.
Ty celé tělo zásobují vodou, a napomáhají také ke snadnému přenosu živin mezi jednotlivými orgány a jejich částmi. Dobré je tedy zařadit do svého jídelníčku mnohem více ryb a dalších surovin, které obsahují chybějící mastné kyseliny, a také dbát na řádný pitný režim. V tom by vám mohla pomoci také konzumace vodnatých druhů zeleniny a ovoce, jako jsou okurky, melouny, hrozny a jiné, které tělo dokážou účinně zavodnit.
Křehké a lámající se nehty
Mezi další velmi časté příznaky toho, že něco s vaším tělem není v pořádku, patří i křehké a lámavé nehty. Jednoduše to znamená, že nehty, které jsou křehké a velmi snadno se lámou nebo rozštěpují, a takzvaně drolí, mohou být znatelně oslabené a pravděpodobně jim chybí složky jako biotin, zinek nebo železo.
Tyto prvky lze snadno přijímat v bohaté a vyvážené stravě nebo můžete sáhnout po přípravcích ve formě doplňků stravy, které tento problém vyřeší. Jedná se o specializované vitamínové komplexy na podporu pevnosti a pružnosti nehtů, vlasů a pokožky, které vašemu tělu dodají to, co mu chybí.
Velmi měkké nehty
V případě, že vás trápí měkké, slabé a prohýbající se nehty, s největší pravděpodobností vašemu tělu znatelně chybí bílkoviny, zejména aminokyseliny síry, a také měď. Důsledkem toho nehty přicházejí o svou přirozenou pevnost a působí tak, jako byste si prsty dlouho máčeli ve vodě, jsou jednoduše slabé.
Opět se však jedná o příznak špatného stravování, kdy tělu evidentně chybí potřebné složky. Řešením celé situace je pak jednoduché obohacení jídelníčku o potraviny, které jednotlivé deficitní složky obsahují, nebo také opět můžete zvolit cestu doplňků stravy, které vás pohodlně budou zásobit přesně tím, co vám v těle schází.
Bílé flíčky na nehtech
Tento jev, kdy se na nehtovém lůžku objeví nepříliš vzhledné, drobné bílé flíčky, může trápit celou řadu lidí a je způsoben nedostatkem selenu a zinku. Jedná se tak o lepší variantu problému, který se dá opět vyřešit úpravou jídelníčku a doplněním potřebných živin.
Ty lze přijímat jak v potravě (luštěniny, ořechy, celozrnné obiloviny atd.) nebo je přikoupit jako doplňující složku v podobě kapslí, tabletek nebo v jiných formách. Jedná se o pohodlnou a nenáročnou cestu ke krásným a zdravým nehtům bez zjevných nedokonalostí a vad na kráse, jako jsou právě bílé fleky.
Modré flíčky na nehtech
Modré nebo jiné flíčky tmavé barvy, které mohou připomínat drobné modřinky nebo krevní sraženiny, na nehtech nejčastěji znamenají právě to, že ve vašem těle je znatelný nedostatek mědi a potřebujete jej poměrně urychleně doplnit. Skutečně se totiž nejedná o úsměvnou situaci a takovýto nedostatek může vaše zdraví vážně ohrozit.
Ke zlepšení vám však napomůže zvýšená konzumace jater, vajec, luštěnin, ale také ořechů a čokolády. Nejlepší je však v takovém případě sáhnout i po doplňcích stravy, které cíleně doplní přesně tu složku, která ve vašem těle chybí. Pokud se však příznaky chybějící mědi pořád objevují, možná je na místě kontaktovat vašeho lékaře.
Beauovy linie
Když se vzpomenou Beauovy linie, mnozí asi nebudou vědět, co přesně si představit. Jedná se o podélné „čáry“ nebo pruhy, které se táhnou po celé délce nehtu. Způsobeny jsou nejčastěji silou horečkou, spalničkami, příušnicemi, nebo také zápalem plic, nekontrolovatelným záchvatem diabetu či nedostatkem zinku. V takovém případě je nejlepší možností návštěva lékaře, který po provedení potřebných testů objeví příčinu a navrhne možnosti léčby.
V této situaci však bývají nehty to poslední, co je středem zájmu. Nevzhledné pruhy po nějakém čase odrostu a vy budete mít klid.