Co je to revmatoidní artritida, a jaké jsou příčiny vzniku? - JakZdravě.cz

Co je to revmatoidní artritida, a jaké jsou příčiny vzniku?

Revmatoidní artritida je velmi nepříjemné a bolestivé, zánětlivé onemocnění kloubů. Klouby – synoviální vrstvy, zajišťují tlumení nárazů, a pokud je samotný kloub zasažen artritidou, je tato skutečnost nepříjemná a bolestivá, jak při chůzi, tak později i při jakémkoli pohybu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

RA je nepříjemné onemocnění zasahující především klouby na rukou, zápěstí a kolena.Vyléčení neexistuje, ale existují způsoby, kterými tomuto onemocnění můžete předcházet či zmírnit její příznaky. 
Co přesně znamená revmatoidní artritida

Když se řekne revmatoidní artritida, mnoho lidí vám odpoví: revma – onemocnění kloubů. Ovšem, takové tvrzení není tak úplně správné. Jedná se tedy o onemocnění imunitního systému, kdy imunita napadne klouby, postupně je poškozuje a způsobuje chronickou a maximálně nepříjemnou bolest. Jestliže vám lékař revmatoidní artritidu diagnostikoval, měli byste ji co nejrychleji patřičným způsobem léčit či spíše udržovat. Taková neléčená artritida může mimokloubně manifestovat a postihovat některé vnitřní orgány. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Příčiny vzniku artritidy

Když se bílé krvinky přestěhují z krve a vstoupí do synovia – tkáň lemující klouby, způsobí zánět a následně se vyvine revmatoidní artritida. Až je kloub postižený zánětem, poznáte to jednoduše. Kloub bude oteklý, začervenalý, teplý, a především vás bude bolet. 

Pokud nemoc není včas rozpoznána a nejsou řešeny její příznaky, zanícená kloubní tkáň poškodí chrupavku a v nejhorším případě vazy i šlachy. 

Stále s jistotou se nedá určit, co přesně RA způsobuje a proč imunitní systém napadá kloubní tkáň. Pokud se ale zeptáte nějakého lékaře, většina z nich vám řekne, že hlavní roli při vývoji hrají geny a jiné faktory z vnějšího prostředí. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Ovšem, existují výzkumy, které naznačují, že lidé s genetickou výbavou leukocytového antigenu, mají o několik procent vyšší riziko vzniku RA. Celek genů leukocytového antigenu je zodpovědný za produkci proteinů, pomáhající imunitnímu systému rozpoznat látky takzvaných cizích útočníků. Dále za rozvoj RA je odpovědné i životní prostředí a špatná životospráva. Ovlivňující faktory jsou:

  • Bakterie
  • Vystavení znečištěnému prostředí – prach a vlákna
  • Přímé i pasivní kouření
  • Hormony žen
  • Obezita
  • Nadměrný a dlouhotrvající stres
  • Potraviny, především průmyslové potraviny

To jsou jedny z nejhlavnějších důvodů, které mohou podpořit vznik RA. Jestliže vám byla diagnostikována revmatoidní artritida, neváhejte a začněte s léčbou ihned. Dbejte i na zdravou stravu a pravidelné a jednoduché cvičení. Vyhněte se kouření. Doporučujeme využít k léčbě i alternativní způsoby, jako jsou relaxační cvičení, jóga a homeopatika. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů