Co opravdu znamená bolest hrudi a píchání srdce? Oba případy indikují varovný signál - JakZdravě.cz

Co opravdu znamená bolest hrudi a píchání srdce? Oba případy indikují varovný signál

Nepříjemné pocity na hrudi není radno brát na lehkou váhu. A to bez ohledu na to, zda jde o tlak, brnění, mravenčení, nebo dokonce bolest.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Abychom vás zbytečně neděsili, začneme dobrou zprávou: Ve většině případů jsou výše uvedené pocity jen prvním varováním našeho těla. Infarkt či jiná srdeční příhoda se totiž jen vzácně objeví zcela nečekaně bez jakýchkoli předchozích náznaků. I tak je ovšem potřeba brát podobné výstrahy vážně a navštívit praktického lékaře, který vás pošle na sérii vyšetření u svých kolegů specialistů.
Cardialgia a další diagnózy

Pokud uposlechnete naší rady, ve vašich lékařských záznamech se objeví latinské slovíčko cardialgia, tedy bolest srdce. A zdaleka nebudete jediní. Pacientů se srdečními onemocněními v České republice rychle přibývá, a jsou mezi nimi stále častěji také mladší ročníky. Na vině je nejen hektický životní styl kombinovaný s nedostatkem zdravého pohybu a často i pracovními povinnostmi nabouraným spánkovým režimem, ale také alkohol a kouření. Těmto zlozvykům Češi holdují více než většina ostatních Evropanů.


iZdroj fotografie: Pixabay
Nepodceňujte nepříjemné pocity na hrudi

V závislosti na výsledcích vašich testů stanoví konkrétní diagnózu. Obvykle jde o jednu z těchto: srdeční arytmie, angina pectoris, kardiomyopatie, myokarditida, perikarditida, akutní nebo chronické srdeční selhání či některá z vrozených srdečních vad. I když zní některé z uvedených názvů velmi ošklivě, je důležité nepropadat panice. Při správné léčbě si totiž většina pacientů může i nadále užívat plnohodnotného života, je-li onemocnění odhaleno včas.

Život se srdečním onemocněním

Medicína naštěstí pokročila natolik, že už je dnes možné zachránit i nemocného, který by ještě před několika dekádami na srdeční onemocnění zemřel. Lékaři si pomáhají nejen pokročilými léky, ale svedou i velmi náročné transplantace srdce. Česká republika se v tomto ohledu může pochlubit pracovištěm špičkové úrovně, Transplantcentrem v pražském IKEM.


iZdroj fotografie: Pexels
Možná budete muset upravit jídelníček

Transplantace je nicméně krajním řešením, ke kterému vůbec nemusí dojít, budete-li se řídit radami lékařů. Ti vám pravděpodobně naordinují mimo jiné změnu jídelníčku. Kromě zákazu alkoholu si budete muset odpustit také sůl a většinu živočišných tuků. Naopak častěji byste měli konzumovat čerstvé ryby, nejlépe mořské, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu. Budete také muset pravidelně cvičit a vyhýbat se stresu, třeba i ze sledování sportovních utkání, které mohou kardiakům mezi fanoušky pořádně zavařit.

Zdroj: University of Utah
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů