Co se děje s tělem po darování krve? Toto by měl vědět každý dárce, aby neohrozil zbytečně svůj vlastní život

Darování krve je obdivuhodný a opravdu hezký skutek, který může pomoci mnoha lidem. Co se ale děje s naším vlastním tělem po odebrání této důležité tekutiny?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Darování krve je bráno jako opravdu dobrý skutek a čím dál tím více lidí se touto formou rozhodlo pomoci někomu jinému. Při samotném odběru je vám odebráno asi půl litru krve a s ním samozřejmě i nemálo živin. Právě proto jsou pro darování této tekutiny platná přísná pravidla a ne každý tento krok může podstoupit kvůli svému vlastnímu zdravotnímu stavu. Co tedy takový odběr udělá s lidským tělem a jak se na něj nejlépe připravit?

Pravidla pro darování

Krev je velice důležitou životní složkou, která se nedá ničím nahradit. Proto, když má někdo s krví potíže nebo trpí některým závažným onemocněním, které se pojí s horší tvorbou červených krvinek, potřebuje ji doplnit jinak. Nejčastěji k tomu dochází pomocí transplantace krve někoho jiného s odpovídající krevní skupinou. Aby nedošlo k ohrožení příjemce ani dárce, musí ten, kdo se krev chystá darovat, splňovat přísné podmínky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nejdůležitější podmínkou je zdravotní stav dárce. Ten musí být totiž v perfektním stavu. Nejsou přípustné jakékoliv potíže se srdcem, s tlakem nebo s čímkoliv jiným. Rovněž nemůže být dárce pozitivní na žádné onemocnění a nesmí mít v krvi stopy chemických nebo jiných nežádoucích látek.

Proto jsou darování krve po nemoci, po užívání léků nebo například po tetování přísně zakázáno. Dále je před odběrem důležité dodržovat určitý jídelníček. Dárce musí v této době přijímat hodně živin a naopak ze svého jídelníčku vystřihnout alkohol, tučné a mastné látky a podobně.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podmínek je samozřejmě mnohem více, ty ale najdete na konkrétních webech darovacích center nebo se je dozvíte po konzultaci s patřičným lékařem nebo odborníkem. Před odběrem ještě vyplníte několik důležitých formulářů o vás, vašich stravovacích návycích, atd. Podstoupíte také několik krevních testů, a pokud je vše v naprostém pořádku, můžete podstoupit darování, které může zachránit něčí život.

Po odběru

Stejně jako před odběrem, tak i po odběru platí určitá pravidla a doporučení. Jedním z těchto pravidel je například „odpočinková“ doba mezi dvěma odběry. Ta musí být alespoň 12 týdnů u mužů a 16 týdnů u žen. Proč tak dlouho? Tato doba má svou délku nastavenou proto, aby se veškeré ztracené živiny stihly opět nasbírat a nebyl tak ohrožen samotný dárce.

Po odběru totiž klesne nejen vaše celková hladina krve, ale také hladina červených destiček, železa a řady vitamínů potřebných pro správné fungování těla. Před dalším odběrem se všechny tyto látky musí správně obnovit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalším pravidlem, nebo spíše doporučením po odběru, je opět správné stravování a náležitý odpočinek. Nejdůležitější je zvýšený příjem tekutin, protože vaše tělo se po odběru může cítit dehydratované. V další řadě je důležitý příjem železa a bílkovin. Vaše strava tak musí být pestrá na tyto látky.

Doporučuje se rovněž pití červeného vína pro lepší a rychlejší obnovu ztracených červených krvinek. V poslední řadě je důležité nevystavovat se zbytečně stresu ani situacím, které mohou vést k nachladnutí nebo jiné nemoci. Tudíž nezapomeňte doplnit chybějící vitamíny a pořádně se prospat.

Zdroj: One Blood

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články