Bolest jako při slepáku, ale vlevo. Co je divertikulitida? Víme, jaká léčba je vhodná a nejlépe účinná

Když se řekne šťastný život, málokdo si v něm představí problémy s trávicím systémem. V realitě se ovšem se zdravotními potížemi potkáváme všichni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Divertikulitida a divertikulární onemocnění souvisí, jak už asi vyplynulo, s trávicím traktem, a to konkrétně s tlustým střevem. V něm se nacházejí divertikuly, což jsou malá vyboulená tělíska či kapsy, které se ve střevě mohou vyvíjet během toho, jak stárneme. Většina lidí s divertikulami nemají žádné příznaky, ale ať už jsou symptomy přítomny nebo ne, problém je diagnosticky označován jako divertikulóza.
Jaké jsou příznaky, pokud je máte?

Příznaky divertikulárního onemocnění jsou bolesti břicha, které se nacházejí obvykle v levé dolní části, tedy na druhé straně, než je slepé střevo. Mají tendenci náhle přicházet a zase odcházet, během jídla nebo krátce po něm se obvykle zhoršují. Vylučování stolice či větry mohou bolest na chvíli zmírnit. Přitom je dost častý výskyt zácpy, či naopak průjmu, v horším případě kombinace obojího. Občas můžete v exkrementech najít stopy krve.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro divertikulitidu (zánět divertiklů) jsou příznaky o něco horší. Řadí se mezi ně také bolest, ale na rozdíl od té „běžné“, je konstantní a silnější. Přidat se může také vysoká teplota, a opět můžete mít průjem či zácpu. Je poměrně běžné, že se v exkrementech vyskytuje hlen či stopy krve, jelikož dalším příznakem bývá i krvácení z konečníku.

Jak se tento problém dá léčit

První věc, kterou můžete ovlivnit, je rozhodně způsob, jakým se stravujete. Pokud budete jíst jídla s vysokým obsahem vlákniny, můžete příznaky divertikulárního onemocnění zmírnit, a dokonce zastavit rozvoj divertikulitidy. Dále jsou zde léky, které vám mohou pomoci. Například paracetamol je na tento problém velmi účinný. Jestliže jste ovšem došli do bodu rozvinutého zánětu, tedy divertikulitidy, budou pro vás platit trochu jiná pravidla.


iZdroj fotografie: Freepik

Praktický lékař vám nejspíše doporučí, abyste se drželi čistě tekuté stravy, dokud se vaše příznaky nezlepší. Pravděpodobně budete také muset užívat antibiotika, která jsou přímo na tento problém určená. Rozhodně se vyhýbejte aspirinu či ibuprofenu, ty vám akorát způsobí žaludeční nevolnost. Ve vzácných případech musí být nakonec provedena chirurgická operace, která obvykle zahrnuje odstranění postižené části tlustého střeva.

Zdroj: Nhs

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně