Krvácení dásní je nejčastějším příznakem onemocnění dásní. Tento problém však může poukazovat i na jiné zdravotní problémy.
Některé problémy lidé často zanedbávají a jako důsledek jsou pak vystaveni stavům ohrožující jejich život. Krvácení dásní, které se mnohdy zdá neškodné, je však nejčastějším příznakem onemocnění dásní, které může poukazovat i na další zdravotní problémy, jako je například leukémie. Seznamte se proto s tímto nepříjemným problémem níže a poznejte, kdy je čas navštívit svého lékaře, upozorňuje Christine Frank, DDS.
Co je to krvácení dásní?
Občasné krvácení dásní neznamená pro člověka téměř žádné nebezpečí, protože může být způsobeno příliš intenzivním čištěním zubů nebo nošením nevhodné zubní náhrady. Pokud je však krvácení dásní časté, vaše tělo může poukazovat na závažnější stavy, jako jsou například:
- parodontitida (pokročilá forma onemocnění dásní)
- leukémie
- nedostatek vitamínů v těle
- nedostatek srážlivých buněk (krevních destiček)
- stomatologické stavy
Co je to zánět dásní?
Nejčastější příčinou zánětu dásní, který způsobuje, že jsou dásně citlivé a náchylné ke krvácení, jsou problémy se zubní péčí. Tento problém se většinou objeví, když na dásních zůstává příliš dlouho plak, který způsobuje zubní kazy. Plak jednoduše odstraníte čištěním zubů, a proto je důležité, abyste dodržovali osobní hygienu a používali zubní nit. Pokud jej totiž neodstraníte, může se proměnit v zubní kámen, který zvyšuje krvácení dásní. Krom toho plak, který je v blízkosti dásní, může způsobit také jejich zánět. Mezi příznaky dále patří:
- oteklé dásně
- bolestivost v ústech a v okolí dásní
- krvácení dásní
- Periodontitida
Při pokročilém zánětu dásní může dojít k onemocnění parodontu (parodontitida), což je infekce dásní, čelistní kosti a podpůrných tkání, které spojují zuby a dásně. V důsledku tohoto problému se dokonce může stát, že pacientovi začnou vypadávat zuby.
Nedostatek vitamínů a krvácení dásní
Nedostatek vitaminu C a vitaminu K může také snadno způsobit krvácení dásní. Pokud se tento problém u vás vyskytuje a není způsoben nesprávnou péčí o zuby, požádejte svého lékaře o kontrolu hladiny zmíněných vitamínů. Obecně byste se však měli snažit dodržovat jíst potraviny, které obsahují obě tyto živiny. Mezi potraviny bohaté na vitamin C patří:
- citrusové plody
- brokolice
- jahody
- rajčata
- brambory
- papriky
Mezi potraviny bohaté na vitamin K patří:
- řeřicha
- kapusta
- špenát
- hlávkový salát
- olivový olej
Léčba krvácení dásní
Prvním krokem k vyléčení krvácejících dásní je pravidelná a pečlivá zubní hygiena. Dále byste také měli dvakrát do roka svého navštívit zubního lékaře a nechat si zuby odborně vyčistit a zkontrolovat. Zubař vám poté sdělí, zda máte nějaké potíže, nebo jsou vaše zuby v pořádku. K zamezení tvorby plaku v ústech je dobré pravidelně používat ústní vody. Měli byste také popřemýšlet o zakoupení měkkého zubního kartáčku, který bude k vašim dásním šetrný.
Měli jste již někdy problém s vašimi dásněmi?