Čokoláda s oříšky jako opravdový lék –⁠ srazte vysokou hladinu cholesterolu s chutí

V boji s vysokým cholesterolem nebo vysokým tlakem vám pomůže čokoláda. Ořechy i kakao jsou pro zdraví velmi prospěšné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hypertenze a hypecholesterolémie jsou pro organismus nebezpečné. Většinou jsou totiž z počátku asymptomatické. Na vysoký cholesterol i vysoký tlak pochopitelně existují léky, ale bojovat s těmito neduhy lze i jiným způsobem. Například pomocí čokolády s ořechy. Účinek je způsobený obsahem vlákniny v produktu. Vlivem ořechů a kakaa na zdraví se věnuje lékařka Brunilda Nazario.

Výhody konzumace kakaa

Kakao je bohaté na polyfenoly, proto i čokoláda obsahuje tyto látky. Polyfenoly jsou přirozeně se vyskytující antioxidanty. Nejbohatší na polyfenoly je tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Musíte však vzít v úvahu, že hlavními složkami čokolády jsou cukr a tuk. Ty poskytují energii, ale nesmí se konzumovat ve velkém množství. Ze zdravotního hlediska je tedy mnohem snazší doporučit samotné kakao. Mléko však jeho účinky na zdraví snižuje.

Jaké jsou tedy zdravotní výhody kakaa? Polyfenoly se spojují se snížením zánětu, lepším průtokem krve, nižším tlakem a zlepšením hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Zpracování kakaa však může obsah polyfenolů výrazně snížit. Pokud tedy chcete konzumovat čokoládu pro zdraví, vyberte opravdu kvalitní produkt, ideálně z malé domácí výrobny, kde si budete stoprocentně jisti složením. Čokoláda by měla být hořká a obsahovat vysoká procenta kakaa.

Jak pomáhají ořechy

Ořechy mívají špatnou pověst. Lidé je vidí jako tučné a hodně kalorické. Tedy nezdravé. Některé ořechy si však zaslouží čestné místo ve vaší kuchyni. Ořechy totiž obsahují spoustu bílkovin, vlákniny a zdravých mononenasycených tuků, vitamínů, živin a antioxidantů. Mnoho studií ukázalo, že ořechy mají silné účinky na snížení cholesterolu. Skvělé jsou například vlašské ořechy, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin, které se mimo jiné nacházejí také v tučných rybách, jako je tuňák nebo losos.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Své zdravotní výhody mají také mandle. Obsahují bílkoviny, vlákninu, minerály a živiny. Kromě toho také vitamín E a antioxidanty. V zásadě jsou dobré veškeré nezpracované ořechy. Mají vysoký obsah vitamínů, minerálů a dobrých tuků, které mohou snížit hladinu cholesterolu. Do svého jídelníčku tak klidně zařaďte nejen vlašské ořechy a mandle, ale také arašídy, lískové oříšky, pekanové ořechy, piniové ořechy nebo pistácie. Pozor však na para ořechy, makadamové ořechy a kešu ořechy, ty mají opravdu příliš mnoho tuku.

Jaké ořechy máte nejraději?

Zdroj: Cambridge, WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články