Takzvané čokoládové cysty jsou nerakovinné cysty naplněné tekutinou. Tvoří se hluboko ve vaječnících.
Jméno tyto cysty dostali podle hnědého vzhledu, který vypadá jako rozpuštěná čokoláda. Jinak se nazývají ovariální endometriomy a mohou být výsledkem endometriózy. Endometrióza je zánětlivé, systémové a chronické onemocnění. Klinickými projevy nemoci jsou neplodnost a chronická pánevní bolest. Endometriózou a jejím dopadem na život se zabývá doktorka Hana Hrušková z gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.
Příčina vzniku čokoládových cyst
Některé cysty se podle odborníků mohou tvořit v důsledku retrográdní menstruace. To může přispívat k endometrióze. Při takové menstruaci část krve ženy proudí zpět do těla. Existují důkazy, že autoimunitní odpověď může přispět k edometriomu. V takovém případě by endometriální tkáň, která se tvoří během menstruace, způsobila zánětlivou reakci. Ta může vézt k zjizvení a nemocné tkáni v pánvi. Cysty se mohou projevovat různými příznaky nebo žena žádné cítit nemusí. Je to individuální.
Velikost cysty přitom nemůže ovlivnit závažnost a přítomnost příznaků. Příznaky mohou zahrnovat bolesti a křeče, které nesouvisí s menstruačním cyklem. Objevit se může nepravidelná menstruace a bolesti při sexu. U některých žen to může dojít tak daleko, že budou neplodné. Pokud cysta praskne, může to způsobit velmi silnou a náhlou bolest břicha na té straně těla, kde se cysta nachází. Při podezření na prasklou cystu je nutné co nejdříve navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.
Další komplikace cyst
A jak poznáte, že vám pravděpodobně praskla cysta? Nejspíš budete mít horečku budete zvracet a pocítíte náhlou silnou bolest břicha. Můžete cítit také slabost, mdloby a závratě. Pravděpodobně budete rychle dýchat a zaznamenáte krvácení. Kromě prasknutí a neplodnosti může dojít také k dalším komplikacím. Mezi možné komplikace endometriomu patří zablokování močových cest nebo střev. Dále se část objevuje vysilující chronická pánevní bolest. Ve velmi vzácných případech může dojít také k rakovině vaječníků.
Vraťme se ještě k riziku neplodnosti. Bohužel až polovina žen s endometriózou má potíže s otěhotněním. Mezi neplodnými ženami má asi 30 % endometriózu. V současné době není přesně známé, jak tyto stavy ovlivňují plodnost, ale riziko je pravděpodobně způsobené snížením počtu vajíček dostupných pro oplodnění. Na vině může být zánět narušující funkci spermií a vajíček nebo tekutina v cystách. Ta totiž může způsobit, že embrya nebudou životaschopná.
Z jakého důvodu nejčastěji navštěvujete ženského lékaře?