Každé zbarvení moči má jiný zdravotní význam. Rozšifrujte, co se vám močový měchýř snaží sdělit o vašem aktuálním zdraví

Pravidelnou kontrolou zbarvení své moči můžete úspěšně předcházet více či méně závažným zdravotním komplikacím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Znít to může podivně, ale pokaždé, když jdete na toaletu, můžete si ověřit stav svého zdraví. Kontrolou barvy moči lze zjistit, zda se vašemu tělu daří dobře, nebo zda potřebujete navštívit lékaře. Vypadá to snadné, že? Nyní stačí znát, co stojí za každou barvou. Bright Side zkoumala, co barva vaší moči prozrazuje o vašem zdraví, ale také, co s nálezem můžete dělat.

1. Oranžové zbarvení moči

Oranžovou barvu mohou způsobit některá protizánětlivá léčiva, chemoterapeutická léčiva a některá projímadla. Důvodem může být také nadměrná spotřeba vitaminu B2 nebo betakarotenu (mrkev). Pokud jste nebyli vystaveni ničemu z výše uvedeného, ​​pak je doporučeno pít více vody, protože dehydratace může způsobit změny v barvě moči. Pokud se ani po pravidelné hydrataci barva moči nezmění, určitě je vhodné vyhledat lékaře.

iZdroj fotografie: Pexels

2. Načervenalé či růžové zbarvení moči

Je pravděpodobně alarmující vidět načervenalou nebo růžovou moč, ale nemusí to značit nic vážného. Toto zbarvení může být způsobeno jídlem či léky. V případě jídla se může jednat například o ostružiny, červenou řepu nebo rebarboru. Některé sloučeniny, které způsobují, že jsou tyto potraviny červené, se vylučují močí poté, co ledviny odvedou svoji práci. Dále také po užívání některých antibiotik vaše moč může zčervenat.

iZdroj fotografie: Pexels

Krev v moči může být známkou infekce močových cest, onemocnění ledvin, rakovinných nebo nerakovinných nádorů nebo kamenů močového měchýře či ledvin. Pokud ve své moči uvidíte krevní sraženiny nebo jiné tkáně, okamžitě navštivte svého lékaře. Specialisté zdůrazňují, že komplikace jsou sice vzácné, ale podceňované, zvláště u žen, protože ty to obvykle považují za vedlejší efekt období menstruace.

3. Zelené nebo namodralé zbarvení moči

Stejně jako u červené může být šokující vidět v moči tuto barvu, a také je to velmi vzácné. Může to být způsobeno například konzumací chřestu nebo přítomností umělých barviv v jídle. Ty z moči vymizí za den nebo dva. Některé léky mohou také způsobit toto zabarvení. Jedná se například o propofol, amitriptylin nebo indometacin.

iZdroj fotografie: Pexels

Upozornění: Pokud jste nebyli vystaveni žádnému z výše uvedených bodů, měli byste kontaktovat svého lékaře. Zelená barva může signalizovat vzácnou infekci močových cest způsobenou bakterií Pseudomonády (lat. Pseudomonas). Tyto bakterie mohou také způsobit výskyt ledvinových kamenů.

4. Hnědé zbarvení moči

Pokud v moči vidíte hnědé odstíny, může to být známka dehydratace stejně tak, jako tomu bylo u oranžového zabarvení. Mezi potraviny, které mohou způsobit hnědou barvu, patří rebarbora a některé druhy fazolí. Pokud pijete hodně vody a zabarvení nemizí, je vhodné vyhledat lékaře. Hnědá moč může indikovat problémy s játry a ledvinami.

iZdroj fotografie: Pexels

Upozornění: Pokud se u vás kromě hnědé moči vyskytly i bolesti břicha, vyrážky a záchvaty, existuje vysoká pravděpodobnost genetického onemocnění. Krev získá nahnědlý odstín, když se rozpadá, a to může být známkou vážnějšího stavu, jako je například nádor.

5. Napěněná či šumivá moč

Mít napěněnou moč čas od času je normální a je to obvykle způsobeno rychlostí močení. Pokud se ale stále vrací a je časem znatelnější, měli byste navštívit svého lékaře. Pěnivá nebo šumivá moč může být známkou bílkovin ve vaší moči, a to vyžaduje odborné zhodnocení, protože zvýšené množství může signalizovat vážný problém s ledvinami.

iZdroj fotografie: Pexels

6. Moč je téměř či zcela transparentní

Pokud je vaše moč zcela průhledná, je to známka toho, že pijete příliš mnoho vody. To může způsobit určitá rizika, z nichž nejzávažnější je ředění solí. Ve vašem těle totiž může vzniknout problematická chemická nerovnováha. Určitě je vhodné zvážit dodržování správného pitného režimu.

iZdroj fotografie: Pexels

7. Moč má žlutou barvu

Pokud má vaše moč zbarvení v různých odstínech žluté, nemusíte si dělat starosti. V ideálním případě by vaše moč měla mít světle zlatavou barvu. Světle žlutá ukazuje dobrou rovnováhu mezi nedostatečnou a přílišnou hydratací. Koncentrovanější moč je známkou toho, že potřebujete více vody. Mějte na paměti základní pravidlo: pokud vypadá jako limonáda – dobře pro vás!

Věnujete pravidelně pozornost odstínu své moči nebo se pohledu na svou moč raději vyhýbáte?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články