Čtyři vitamíny pro posílení paměti a koncentrace. Řada doplňků jen zatěžuje peněženku a játra

Po skvělé paměti touží snad každý, a proto jsou v současnosti trendem různé podporující doplňky. Je to pro naše zdraví vhodný způsob?
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na trhu se objevuje stále více doplňků, které mají posilovat vaší paměť. Zejména pro výrobce je velmi výhodné připisovat některým látkám téměř magické vlastnosti. Mnoho z nich je však absolutně nesmyslných a lidé za ně akorát zbytečně utrácejí peníze. Naštěstí ale existují i ty, které vám paměť skutečně zlepšit můžou. Pojďme tedy zjistit, kde se skrývá pravda a jaké doplňky stravy byste měli využít. 
Omega-3 mastné kyseliny

Nacházejí se v rybím oleji a prokázaly velmi slibné účinky pro vývoj mozku. Některé studie doložily, že lidé konzumující mastné ryby mají v mozku více šedé hmoty, která udržuje silnou mysl. Existují ale i takové, kde odborníci její efekt na kognitivní funkce naprosto vyloučili. Šance, že se pozitivní účinek přesto objeví, je však vysoká. Omega-3 mastné kyseliny totiž přispívají našemu zdraví ve více směrech a mají především blahodárné účinky na srdce.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vitamin B12

Vitamin B12 je obsažen primárně v živočišných produktech a někteří lidé mohou mít kvůli stárnutí potíže s jeho asimilací. Mozek potřebuje jeho dostatek pro správnou funkci, a proto jej lékaři často spojují s problémy týkajícími se paměti. Normální hodnoty pro běžného člověka jsou 200 až 900 pikogramů na mililitr. Nicméně ačkoliv máte 300, odborníci již doporučují využití doplňků. Problém mohou mít především vegani a vegetariáni, kteří se tabletové variantě nevyhnou. 

Ginkgo biloba

Vědci o tomto bylinném doplňku tvrdí, že může zabránit senilní demenci a zlepšuje průtok krve do mozku. Jediným nedostatkem jsou však chybějící důkazy a ani největší studie nedoložily žádné informace potvrzující to, že tento doplněk předchází nebo zpomaluje ztrátu paměti. Naopak výzkumníci podotýkají, že ginkgo biloba ředí krev. Ve vzácných případech navíc může vést k mozkovému krvácení, zvláště pokud užíváte léky, jako je aspirin. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ženšen

Asijský ženšen je inzerovaný jako doplněk, který dokáže chránit paměť a to samostatně nebo v kombinaci se zmíněnou ginkgo bilobouStále však není regulován a stejně jako u jiných bylin vědecké studie neprokázaly velký úspěch. Společnosti obvykle předpokládají, že pokud jsou přípravky „přírodní“, nemají žádná rizika. Bohužel tomu tak není. „Starší pacienti bývají citlivější a obvykle konzumují více léků, jsou tak vystaveni riziku nežádoucích účinků mnohem více,“ dodává odbornice

Zdroj: Medical News Today, MNT, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 951 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Tři nečekaná znamení zvěrokruhu, která jsou největšími lháři. Je třeba si na ně dát pozor, a vyhnout se velkému zklamání
Události247
Návrat z dovolené bude jednodušší! Soud zrušil opatření, které nařizuje test na covid před cestou. Má to však výjimku
VědaŽivě
Nedávné masivní výbuchy Etny byly vidět i ve vesmíru. Rozmary sicilské sopky zachytily vesmírné družice
adbz
Koření má magické účinky. Které z nich přitahuje bohatství, zdraví a štěstí? Chutný amulet, jež se vyplatí mít doma