5 varovných příznaků cukrovky, které mají lidé tendenci přehlížet nebo bagatelizovat. Pozor na chrápání

Cukrovka je závažné onemocnění, jejíž varovné příznaky lidé často podceňují. Pokud u sebe zpozorujete níže uvedené symptomy, navštivte ordinaci lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Diabetes neboli cukrovka je poměrně závažné onemocnění, kterým jen České republice trpí asi milion osob. Jak vysvětluje endokrinoložka specializující se na diabetes mellitus 1. a 2. typu Dr. Marina Basina – nediagnostikovaná a tudíž i neléčená cukrovka může mít závažné důsledky, včetně úmrtí. Proto je potřeba případné symptomy nepodceňovat a při pochybnostech se obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

Co je cukrovka

Diabetes mellitus, běžně označovaný jednoduše jako cukrovka, je metabolické onemocnění, které způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi. Hormon inzulín přesouvá cukr z krve do buněk, kde se ukládá nebo využívá k výrobě energie. Při cukrovce vaše tělo buď nevytváří dostatek inzulínu nebo nedokáže účinně využívat inzulín, který vytváří.

Neléčená vysoká hladina cukru v krvi způsobená cukrovkou může poškodit vaše nervy, oči, ledviny a další orgány. Poučení o cukrovce a přijetí opatření k její prevenci nebo zvládnutí vám však může pomoci chránit vaše zdraví.

Příznaky cukrovky

Obvyklými varovnými příznaky diabetu 2. typu jsou časté močení, úporná žízeň a necitlivost rukou a nohou. Existuje však i řada dalších příznaků, které byste neměli ignorovat:

1. Chrápání

Pokud chrápete častěji a hlasitěji než obvykle, zpozorněte. Chrápající lidé mají často problémy se stresem, který zvyšuje hladinu cukru v krvi. Studie z roku 2017 prokázala, že polovina lidí s cukrovkou 2. typu má potíže se spánkem. Jiná studie ukázala, že u 23 % pacientů, kteří měli problémy s chrápáním, byla později diagnostikována cukrovka.

2. Zhoršení sluchu

Jedná se o skrytý příznak cukrovky. Pokud se vám zdá, že špatně slyšíte své přátele, když si povídáte, nebo pokud často zesilujete hlasitost televize, může to být jednoduše příznakem cukrovky 2. typu. Ve srovnání s lidmi, kteří mají normální hladinu cukru v krvi, má 30 % osob s diagnózou cukrovky 2. typu určité problémy se sluchem.

iZdroj fotografie: Freepik

3. Změny na kůži

Pokud  si na kůži, kolem loktů, kloubů a na zadní straně krku všimnete tmavých skvrn, poraďte se s lékařem. Tento příznak totiž ukazuje na zvýšenou hladina cukru v krvi. Někteří vědci tvrdí, že tmavé skvrny na těle mohou být způsobeny geneticky nebo hormonální nerovnováhou, ale mohou být také známkou cukrovky.

4. Zlepšení zraku

Někteří pacienti, u nichž došlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi, uvedli, že se jim náhle zlepšil zrak a že přestali používat brýle na čtení. Když se však později hladina inzulinu vrátí do normálu, mají tendenci brýle opět používat. Ačkoli nebyly provedeny žádné oficiální studie, které by to potvrdily, někteří lékaři tvrdí, že lepší vidění úzce souvisí s cukrovkou.

5. Svědění

Cukrovka poškozuje krevní oběh, což vede ke svědění a suchosti kůže. V této situaci byste se neměli stydět nebo to považovat za banalitu a měli byste navštívit lékaře. Někteří pacienti, u nichž byla cukrovka skutečně diagnostikována, si stěžovali na svědění rukou a nohou.

Pokud cukrovkou trpíte, jaké byly prvotní příznaky u vás?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články