Nenápadné příznaky začínající cukrovky, o kterých častokrát neví ani lékař

S cukrovkou se neprobudíte ze dne na den. Změny v těle se odehrávají postupně a začnou na sebe nenápadně upozorňovat. Když si jich všimnete, máte čas to změnit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cukrovkou trpí přibližně 1 milion lidí v České republice. Tento počet se stále zvyšuje, což není vůbec dobré. Lidé znají hlavní příznaky, které už zpravidla ukazují na pokročilý stav onemocnění. Těch méně zjevných příznaků si často ani nevšimnou, protože jen málokdo je zná. Pokud u sebe takové příznaky zpozorujete, určitě se nechte zkontrolovat lékařem.

Zhoršuje se zrak

V pokročilých stádiích diabetu bývá poškozeno oční pozadí. Toto ale není ten případ. Počátek cukrovky může ovlivňovat zrak tím, že mění hladinu kapalin v těle. To se zákonitě odrazí i na vašem zraku. Projevuje se to rozmazaným viděním, které nemusí trvat pořád, ale mohou se u vás střídat lepší a horší dny.

Zhoršení stavu pokožky a svědění

Při zvýšené hladině cukru v krvi a blížící se cukrovce vám dá tělo signál skrz kůži. V záhybech kůže se vám začnou tvořit tmavé sametové skvrny. Objevují se hlavně vzadu na krku, mohou se objevit na loktech nebo kloubech. Tmavé zbarvení způsobuje melanin, jehož nadměrnou produkci podporuje právě vysoká hladina cukru v krvi.

Kromě kožních změn se objevuje svědění a suchá kůže. Je to dáno narušením krevního oběhu. Toto svědění se od běžného liší tím, že vám neuleví ani hydratační krémy. V tomto případě navštivte lékaře, aby vám zkontroloval hladinu cukru v krvi.

Mladá žena drbající se pod krkem iZdroj fotografie: Freepik

Zhoršuje se sluch

Cukrovka útočí i na další lidský smysl, a tím je sluch. Že hůře slyšíte, poznáte podle toho, že se často ptáte, cože to kdo říkal, a musíte zesilovat televizi víc než dříve. Odborníci zastávají teorii, že tento stav způsobuje poškození drobných cév a nervů v uchu diabetem. Proto pokud u sebe pozorujete změny sluchu, navštivte svého lékaře a informujte ho o tom.

Dlouhá doba hojení ran

Špatně se hojící rány patří mezi příznaky vícero nemocí, ale cukrovka je mezi nimi také. Pokud vám připadá, že se vám drobné rány hojí dlouhou dobu nebo často zarudnou a zanítí se, poraďte se s lékařem. Obzvlášť užíváte-li léky na ředění krve.

Prevence počátečního stádia diabetu

Tyto příznaky nemusí vést ke konečné diagnóze diabetu hned. Berte je jako jisté upozornění, že je nejvyšší čas změnit svůj životní styl a omezit konzumaci cukru a nezdravých potravin. Vhodná je i kontrola cukru v krvi a sledování stavu, zda nedochází ke zhoršování. Ranné stádium diabetu je třeba sledovat a regulovat pomocí správných potravin.

Máte zkušenosti s cukrovkou? Jaké byly prvotní příznaky u vás nebo vašich blízkých?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články