6 jasných signálů, že byste si měli nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi + jak ji regulovat bez léků

Vysoká hladina cukru je spojována s cukrovkou 2. typu. Nutriční poradkyně Kathy W. Warwick, R.D. radí, jak ji snížit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cukrovka je onemocnění, kterým trpí téměř 400 milionů lidí na celém světě. Cukrovka 2. typu je nejčastější formou onemocnění a je spojena s přibýváním na váze a špatným stravováním. Hyperglykémie znamená vysokou hladinu cukru neboli glukózy v krvi. Dochází k ní, když tělo neprodukuje nebo nevyužívá dostatečné množství inzulínu. Tento stav často diabetes předchází.

Proč hlídat hladinu krevního cukru

Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) je spojena s cukrovkou a prediabetem. Prediabetes je stav, kdy je hladina cukru v krvi vysoká, ale ne natolik, aby mohla být klasifikována jako diabetes. 

Pokud osoba s cukrovkou nereguluje hladinu cukru v krvi, může se u ní vyvinout závažná komplikace zvaná diabetická ketoacidóza. A jestliže člověk nedostane léčbu ketoacidózy, může upadnout do diabetického kómatu, což je nebezpečná komplikace diabetu. Abyste se těmto nebezpečným komplikacím vyhnuli, je důležité držet hladinu krevního cukru v normě.

Příznaky cukrovky, na které je třeba dávat pozor

1. Příliš časté bolesti hlavy

Jedná se o jeden z příznaků cukrovky, protože hromadění cukru v krvi ztěžuje ledvinám vyloučení přebytečného cukru močí, což způsobuje dehydrataci a bolesti hlavy.

2. Zvýšená chuť k jídlu

Při cukrovce 2. typu dochází k nedostatku glukózy v buňkách, což v těle vyvolává pocit nedostatku živin. Jediný způsob, jak tělo získá více energie, je jídlo, a tak člověk pociťuje neustálý hlad.

3. Únava

Dalším příznakem diabetu 2. typu je neustálý pocit únavy.

iZdroj fotografie: Freepik

4. Rány se hojí dlouho

Rány se hojí pomalu kvůli vysoké hladině cukru v krvi. Jedná se o jeden z příznaků cukrovky 2. typu, který se objevuje při velmi vysoké hladině cukru.

5. Rozmazané vidění

Dalším příznakem cukrovky je rozmazané vidění. Oční čočka otéká kvůli velkému množství cukru v krvi. Tím se mění její tvar a pružnost, snižuje se zaostřovací funkce a vidění je rozmazané.

6. Nízká imunita

Onemocnění oslabuje také imunitní systém a snižuje schopnost našeho těla bojovat s infekcemi. Mezi příznaky cukrovky proto patří i častá virová onemocnění.

Přírodní prostředky pro snížení hladiny cukru

Cukrovka je onemocnění, které je důsledkem sedavého způsobu života v kombinaci s nezdravou stravou a nedostatkem pohybu. Touto nemocí mohou trpět i lidé, kteří spí méně než 6 hodin. Nejlepší ochranou před cukrovkou je zdravá strava a fyzická aktivita. Do jídelníčku je vhodné zařadit následující potraviny, které hladinu cukru účinně snižují

Cibule a citronová šťáva

Smíchejte 1 lžičku cibulové šťávy s 1 lžící citronové šťávy bez vody.

Tento lék užívejte dvakrát denně.

Syrový česnek

Česnek může zvýšit sekreci inzulinu, hormonu potřebného k přeměně glukózy na energii, což pomáhá kontrolovat diabetes 2. typu. Konzumace syrového česneku navíc snižuje hladinu glukózy v krvi. Pravidelně konzumujte syrový česnek, při vaření totiž ztrácí některé své zdraví prospěšné vlastnosti. Pokud nemáte rádi česnekovou chuť, můžete použít česnekové kapsle nebo česnekový olej. Doporučuje se užívat 500 mg až 1 000 mg česnekového oleje denně, což odpovídá 1 až 2 syrovým stroužkům denně.

Můžete také pít česnekovou vodu. Do 200 ml vody přidejte stroužek rozdrceného česneku. Nechte ji chvíli louhovat a vypijte 50 ml během dne. Pamatujte, že nadměrná konzumace česneku může způsobit zažívací potíže a podráždění žaludeční sliznice. Česnek by neměli konzumovat lidé v předoperačním a pooperačním období, protože snižuje tvorbu krevních destiček.

Jak často jíte syrový česnek?

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články