Demence není pouhé zapomínání. Naučte se ji rozpoznat. Můžete se s námi dokonce zkusit otestovat ukázkovým zadáním, se kterým se setkáte i u lékaře.
S přibývajícím věkem stárne celé tělo a ani mozek není výjimkou. V každodenním životě se to projeví tak, že se člověk hůře učí nové věci, zapamatování trvá déle. Běžné je hledání věcí po domě, zapomínání nových jmen apod. Doktor Seunggu Han v tom ale nevidí žádný závažný problém, jde o běžné projevy zapomnětlivosti. Ruku na srdce, copak mladí lidé nikdy nic nezapomenou? Jak poznat, že už jde o problém a máte co do činění s demencí, vám poradí tento článek.
Co je to demence?
Demence je definována jako postupná ztráta mentálních funkcí, jako jsou paměť a schopnost logického myšlení. Riziko rozvoje demence se zvyšuje po 65. roce věku, každých pět let se zdvojnásobuje. Pokud se u vás nebo vašich blízkých vyskytuje zhoršená paměť a dezorientace často, určitě není od věci zajít k lékaři na screeningové vyšetření. Jako u všech chorob platí, že včasná léčba dokáže největší problémy oddálit.
Testy na odhalení Alzheimerovy demence
Otestovat se cvičně můžete i doma. Zkuste si následující úkoly. Nejlepší je provádět test ve dvojici, kdy jeden pokládá otázky a zadává úkoly.
- Co je dnes za den? (datum, den v týdnu, měsíc, rok)
- Kde se právě nalézáme? (doma, venku, případně adresa, patro nebo přízemí)
- Jak se jmenujete? (jméno, příjmení)
- Zopakujte následující slova nahlas: lopata, hodinky, květináč
- Nyní počítejte. Kolik je 84 – 7? Od výsledku znovu odečtěte 7. Takto postupujte ještě dvakrát a kontrolujte správnost výsledků.
- Vzpomenete si, jaké byly ta tři slova?
- Nyní nakreslete hodiny s klasickým ciferníkem. (Test hodin odhalí problém v případě, že tázaný nedokáže správně umístit číslice a směr či velikost ukazujících ručiček.)
- Vyznačte na hodinách čas za deset minut dvanáct. (Čas je libovolný, můžete si vymyslet vlastní.) Vyhodnocení viz předchozí bod.
- Nyní napište na papír číslo 38 a požádejte dotazovaného, aby ho napsal slovy.
- Napište na papír slovy padesát jedna a požádejte dotazovaného, aby ho přepsal číslicí.
Jak si prodloužit paměť
Alzheimerova choroba je nejčastějším typem demence a rozvíjí se už 20 let před tím, než se projeví prvními příznaky. Abyste si zachovali paměť co nejdéle, doporučuje se ji trénovat. Skvělé je luštění křížovek, sudoku, ale také učit se cizí jazyk, hrát na hudební nástroj nebo tancovat. Tancem se navíc tělo více prokrvuje, takže mozek lépe pracuje. Spojení paměti a pohybu se doporučuje také při oblékání. Nabourejte si denní rutinu. Uvidíte, jak svůj mozek potrápíte.
Co rozhodně nefunguje
Ačkoli je mezi lidmi hodně rozšířené, že předstupněm demence je zapomínání jmen, slov a věcí, není to pravda. To se stává i mladým lidem. Na vině není ani tak zapomnětlivost, jako špatná pozornost a nesoustředěnost. Rozhodně neplatí, že když se demence vyskytuje v rodině, že ji nutně musíte také onemocnět. Můžete ale zbystřit a začít cvičit paměť, dbát na dostatek pohybu, do jídelníčku zařadit středomořskou stravu (ovoce, zelenina, ryby, olivový olej apod.) Rozhodně nesázejte na předražené doplňky stravy nebo homeopatické zázračné léky.