Jak poznat selhání ledvin: Dušnost, málo moči a otoky končetin

Ledviny patří mezi velice důležité orgány lidského těla. Lidé by o ně tak měli pečovat a nepřecházet tyto příznaky, které napovídají, že nejspíše dochází k jejich selhání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

U každé nemoci je velice důležitým faktorem to, kdy ji člověk odhalí. Poté již závisí pouze na nemocném, jak rychle se rozhodne svou nemoc řešit. Pokud však pocítíte některý z těchto příznaků, měli byste svého lékaře navštívit co nejdříve. Je totiž dost možné, že vám selhávají ledviny, což i dle tvrzení lékařky Alany Biggers může být i stav ohrožení vašeho života.

Ledviny jsou důležité

Pro lidské tělo je správná funkce ledvin nesmírně důležitá. Tento orgán má za úkol zejména filtrovat krev a odstraňovat z ní různé nežádoucí toxiny, jež poté člověk vylučuje z těla ven. Když však tento proces nefunguje správně a ledviny jsou nějakým způsobem poškozené, může to pro člověka znamenat velmi závažnou komplikaci, která může vést až k selhání ledvin.

Příznaky ledvinových potíže

Pokud vaše ledviny nefungují správně, dá vám to vaše tělo znatelně najevo. Je tedy zapotřebí své tělo vnímat, často se totiž snaží sdělit, že něco není v pořádku. Existují různé druhy ledvinových selhání, obecně se však tyto problémy nejčastěji projevují následujícími příznaky.

  • Snížené množství moči, která zároveň může měnit svou barvu.
  • Otoky nohou způsobené zavodněním a neschopností ledvin tuto odpadní tekutinu odvádět z těla ven.
  • Bolest na hrudi či v oblasti beder, obvykle doprovázená bolestivým močením.
  • Přetrvávající nevolnost.
  • Zvýšená ospalost a únava.
  • Zvýšená dušnost, která zdánlivě nemá příčinu.
  • Mohou se objevit nevysvětlitelné záchvaty či kóma.
stetoskop iZdroj fotografie: Pixabay

Příznaky není dobré ignorovat

Při projevení těchto příznaků by měl člověk co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, jelikož včasné zachycení poškození ledvin nemusí končit tragicky. Když však bude tyto příznaky nemocný člověk ignorovat, může se poškození ledvin dostat do stádia, kdy bude nutné provádět pravidelnou dialýzu. V horších případech to může skončit i nucenou transplantací ledvin a v nejhorším případě úmrtím. Proto je dobré své tělo poslouchat a příznaky jakékoliv nemoci řešit s lékařem.

Starejte se o své tělo

K tomu, aby člověk předešel různým onemocněním, je potřeba se o své tělo starat. Stejně tak to platí také pro ledviny. Existuje hned několik návyků, které ledvinám neprosívají. Vyhýbejte se zakouřenému prostředí, omezte pití alkoholu a pokuste se celkově upravit vaši životosprávu. Důležitá je zdravá strava, ve které je začleněna spousta zeleniny. Zeleninou posílíte svůj imunitní systém, což bude pro vaše ledviny také prospěšné. Zároveň by měl každý člověk do svého života přidat nějaký pohyb v podobě cvičení či delších procházek.

Jaké další příznaky špatně fungujících ledvin znáte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články