Jak se zbavit hemoroidů bez nepříjemné návštěvy lékaře: Sedací lázně se používají odpradávna, skvělý účinek má i med

Přestože hemoroidy trápí řadu lidí, jsou stále poměrně tabuizovaným tématem. Nejlepší možnou léčbou je kombinace přírodních prostředků a mastí z lékárny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hemoroidy jsou poměrně častým problémem, k jehož účinnému vyřešení je třeba podstoupit pravidelnou a obvykle poměrně dlouhodobou léčbu. Jak vysvětluje Dr. Monisha Bhanote, ta může, v závislosti na závažnosti stavu, zahrnovat farmakologické přípravky a domácí podpůrnou léčbu. Někdy může být nutný chirurgický zákrok – aby se však tomuto stavu předešlo, je vhodné zasáhnout hned, když se problém objeví. Následující domácí prostředky na hemoroidy se ukázaly jako velmi účinné.

Co jsou hemoroidy a proč vznikají

Hemoroidy jsou zduřelé žíly v konečníku, které mohou způsobovat bolest, svědění a krvácení. Mohou být vnitřní nebo vnější. Vnitřní hemoroidy se nacházejí uvnitř konečníku a obvykle nejsou vidět ani cítit. Vnější hemoroidy jsou na vnější kůži konečníku a často během několika týdnů samy odezní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hemoroidy jsou nejčastěji spojovány se špatným životním stylem, stravou a dalšími faktory, které podporují jejich vznik. Obvykle jimi trpí lidé s nadměrně sedavým způsobem života, obezitou a stravou s nízkým obsahem vlákniny. Velmi často se vyskytují také u těhotných žen a starších lidí.

Přírodní prostředky proti hemoroidům

Pokud se nechcete ihned podrobit léčbě přípravky z lékárny, zkuste zmírnit vznikající potíže přírodními domácími prostředky. Teplá (ale ne horká) koupel s použitím správných olejů má smršťující, protizánětlivý a analgetický účinek. Použijte několik kapek citronového, rozmarýnového nebo levandulového oleje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností je použití dubové kůry, či odvaru z kaštanů nebo šalvěje. Opět použijte teplou vodu a do lázně se posaďte asi na deset minut. Tyto sedací koupele si můžete připravit ve vaně, hlubokém přenosném umyvadle či lavoru. Naši předkové se takto léčili už odpradávna.

Omývání jako doplňková léčba

Můžete také využít zklidňující účinky heřmánku, aloe vera nebo přesličky rolní. Omývání postižených míst nálevem nebo extraktem z těchto rostlin přinese výraznou úlevu a je výborným doplňkem výše uvedených léčebných postupů. 

Od nepříjemných potíží vyvolaných hemoroidy vám může ulevit i med. Stačí, když si jím po každé koupeli potřete konečník, a po několika dnech byste měli vnímat výrazné zlepšení. Někteří pacienti si také pochvalují studené až ledové obklady, čajovníkový olej (Tea tree oil) a vilín.

Dieta je nejlepší domácí lék na hemoroidy

Abyste se vyhnuli opakovanému výskytu potíží, je třeba se pokusit sestavit si a dodržovat správný jídelníček. Měl by obsahovat velké množství ovoce a zeleniny a produktů s vysokým obsahem vlákniny. Pozor však na nadměrné množství celozrnných výrobků. Jejich konzumace, zejména v období zesílení příznaků, může vést k nadměrnému podráždění zduřených stěn cév. To vede k bolestivému krvácení při stolici. Nejlepším způsobem, jak si udržet zdraví, je vyvážená strava a každodenní cvičení pro zlepšení kardiovaskulárního systému.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kdy vyhledat pomoc lékaře

Hemoroidy obvykle zmizí do 1 až 2 týdnů. Pro rychlou léčbu je nezbytné začít používat domácí prostředky hned, jak se problém objeví. Můžete ji kombinovat i s volně prodejnými léky. Pokud ani po dvou týdnech hemoroidy nezmizí, měli byste se poradit s lékařem. 

Může vám předepsat léčivé krémy, masti a čípky. Pokud nebude takový typ léčby účinný může lékař doporučit podvázání gumičkou nebo chirurgické odstranění. Pokud si všimnete krvácení z konečníku nebo pokud se krvácení zhoršuje, ihned se objednejte k lékaři.

Jaké další přírodní prostředky na hemoroidy znáte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články