Pozor na doplňky stravy, které ohrožují životně důležitý orgán. Počet případů poškození roste, jde téměř o každého druhého člověka

Doplňky stravy slibující zázraky v hubnutí či nabírání svalové hmoty užívá stále více lidí. Lékaři tento trend dávají do souvislosti s nárůstem potřebných transplantací jater.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S touhou po krásném těle začíná řada lidí užívat různé doplňky stravy. Přírodní doplňky stravy často volí ti, kdo chtějí „zdravým způsobem“ zhubnout či nabrat svalovou hmotu. Fakt, že ani tyto přírodní doplňky stravy nejsou bezpečné, nyní potvrdila studie publikovaná v časopise The Medical Journal of Australia. Tento odborný časopis je mimo jiné velmi dobře hodnocený a řadí se mezi tzv. impaktované časopisy (s prověřenou odborností a vysokou citovaností).

Počet případů poškození jater raketově roste

V publikované studii vysledovali odborníci přímou korelaci mezi stoupajícím trendem v užívání přírodních doplňků stravy a nárůstem počtu případů poškození jater. Vztah zkoumali v časovém horizontu 20 let. Mezi lety 2009-2011 bylo zaznamenáno 15 % takových případů. V letech 2018-2020 jich bylo zaznamenáno již 47 %. Polovina hospitalizací byla zapříčiněna užíváním doplňků stravy pro kulturistiku a hubnutí, další tradičními čínskými léčivy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie rovněž přinesla znepokojivé zjištění. Odhalila, že pacienti, kteří mají poškozená játra v souvislosti s užíváním bylinných či potravinových doplňků stravy, mají nižší šanci na přežití (59 %) než ti, kdo mají játra poškozená v důsledku užívání „běžných léků“ (86 %). DILI (Drug Inducted Liver Injury), neboli lékové poškození jater, je jednou z nejčastějších příčin akutního selhání jater, a také hlavní příčinou úmrtí v souvislosti s poškozením jater.

Odborníci volají po regulacích

Výsledky studie jsou alarmující. Nárůst počtu hospitalizací v souvislosti s poškozením jater, potenciální škodlivost přírodních a potravinových doplňků stravy, nižší šance na přežití takto indikovaných pacientů. A nebezpečí je o to větší, že do studie byly zahrnuty jen ty nejzávažnější případy. Dá se tedy předpokládat, že celkový počet těchto pacientů bude mnohonásobně vyšší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S ohledem na uvedené souvislosti volá stále větší část odborníků po razantním zásahu. Je potřeba zabezpečit trh s doplňky stravy, a to i s těmi přírodními. Pomoci může zavedení předpisů, které zajistí, aby se dovážené výrobky nevyhýbaly regulačnímu dohledu nad léčivy té které země. Důležité je rovněž začít s osvětou, která by širší veřejnosti představila potenciální zdravotní rizika doposud „blahořečených“ bylinných a potravinových doplňků stravy.

Zdroj: Iflscience

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus