Druhy kašle a jejich nejúčinnější léčba. Správně zvolená cesta urychlí uzdravení až o několik dnů

Kašel je velmi nepříjemný příznak, který dokáže člověku snadno zkazit náladu na několik dní. Seznamte se s jeho druhy a nejúčinnější léčbou.

kuřácký kašel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kašel je důležitý obranný reflex, který pomáhá chránit vaše tělo před dráždivými látkami, jako je například hlen, kouř a alergeny. Je to však zároveň také příznak mnoha stavů a onemocnění, který nás varuje, že je s naším tělem něco v nepořádku. Vědci, jako je Kevin Martinez, rozdělují kašel na dva druhy – suchý kašel a mokrý kašel. Na podrobný popis a nejúčinnější léčbu obou druhů se můžete podívat níže. 

Vlhký kašel 

Vlhký kašel, nazývaný také produktivní kašel, je kašel, při kterém obvykle vystupuje hlen. Ve většině případů jej způsobuje nachlazení nebo chřipka a může být doprovázen dalšími příznaky, jako je například rýma, únava nebo postnazální kapání. Vlhký kašel může být akutní, kdy trvá méně než 3 týdny nebo chronický, kdy může trvat u dospělých dokonce i déle než 8 týdnů. Abyste se však vyléčili, nemusíte chodit daleko. Kojencům a batolatům tak například pomohou nejvíce kapky s roztokem do nosních dírek a zvlhčovač vzduchu.

iZdroj fotografie: Pexels

U dětí je tomu podobně – s vlhkým kašlem jim pomůže nejvíce zvlhčovač vzduchu, ovšem namísto roztoku se doporučují užívat volně prodejné léky proti kašli, o kterých by se měli rodiče vždy poradit se svým lékařem. Dospělí mohou vlhký kašel léčit volně prodejnými léky na kašel nebo silným čajem s medem. Pokud však kašel přetrvává déle než 3 týdny, může být nutná léčba antibiotiky

Suchý kašel

Suchý kašel je kašel, při kterém se nevytváří hlen – člověk má spíše pocit šimrání v zadní části krku, které většinou způsobuje záchvaty kašle. Podle vědců jej však stejně jako v prvním případě způsobuje především nachlazení nebo chřipka. Rozdíl může člověk pocítit akorát v tom, že suchý kašel většinou přetrvává určitou dobu po onemocnění (samozřejmě není tak intenzivní, jako během onemocnění). U kojenců a batolat tento stav obvykle nevyžaduje léčbu, k pohodlí jim postačí zvlhčovač vzduchu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvlhčovač vzduchu pomůže také starším dětem, ovšem ty mohou používat také kapky na zklidnění bolesti v krku. Vaše dítě by však v některých případech mohlo potřebovat antibiotika, a proto je zapotřebí během suchého kašle sledovat jeho stav. Pokud jste ovšem dospělí, chronický, dlouhotrvající suchý kašel může mít mnoho možných příčin, a proto byste měli vždy informovat svého lékaře, aby vám poradil s nejlepší možnou léčbou. 

Jak léčíte kašel vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články