Žen, co užívají antikoncepci, je čím dál tím více. V příbalovém letáku se dozvíte, jaké nežádoucí účinky antikoncepce může mít, ale ten, o kterém se dnes budeme bavit, je asi nejvážnější.
Antikoncepce je považována za jeden z nejspolehlivějších druhů ochrany, a také je asi nejpraktičtější. Co se ale bezpečnosti týče, už na tom antikoncepce tak dobře není. Výzkum ukázal, že syntetické hormony v antikoncepčních pilulkách žen mohou zmenšit určité oblasti mozku a změnit jejich funkci.
Co zjistil výzkum
V roce 2015 neurologové z University of California v Los Angeles ve Spojených státech provedli mozkové skenování 90 žen, z nichž některé užívaly dlouhodobě antikoncepci. Bylo zjištěno, že dvě hlavní oblasti mozku jsou u pacientek užívajících pilulky tenčí – orbitofrontální kůra a zadní cingulární kůra. Tyto dvě oblasti jsou odpovědné za regulaci emocí, rozhodování a potěšení.
Vědci se domnívají, že zjištění pomohou vysvětlit, proč u některých žen dochází k depresi při užívání antikoncepčních tablet. V roce 2010 také rakouský tým zjistil, že antikoncepce může přetvářet oblasti mozku spojené s regulací učení, paměti a emocí. Jejich výzkum však ukázal, že tyto regiony spíše zesilují. Vědci však nezjistili, jestli jsou účinky trvalé, a nebo jen krátkodobé, což je třeba si uvědomit.
K jakému závěru vědci došli
Vědci nakonec došli k tomu, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda je řídnutí mozkové kůry v těchto oblastech spojeno se změnami chování, a také aby se zjistilo, zda je užívání antikoncepce základní příčinou, nebo souvisí pouze nepřímo s těmito změnami v morfologii mozku.
V každém případě by však ženy měly znát všechny lékařské, a nyní neurobiologické informace, které jim v budoucnu mohou pomoci s rozhodováním, jestli antikoncepci užívat, či nikoliv.