Skrytá nemoc, o které by každá žena měla vědět. Moc se o ní nemluví, ale zpravidla stojí za všemi menstruačními poruchami a bolestmi

Endometrióza způsobuje ženám bolestivé komplikace. Často je špatně diagnostikována, proto si samy projděte seznam příznaků, a případně rychle navštivte svého lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Endometrióza nastane, když děložní tkáň začne růst mimo dělohu. To může způsobovat silnou bolet zejména před menstruací a během ní. Mnoho žen jen v tichosti trpí a netuší, že mají zdravotní problém. Někdy jde o špatnou diagnózu nebo strach navštívit gynekologa.

Endometrióza ve světě

Endometrióza má dopad na více jak 176 miliónů žen po celém světě, číslo ovšem není konečné, protože mnoho žen není správně diagnostikováno. Tato nepříjemná zdravotní komplikace může způsobit, že ženy v práci chybí až 10 hodin za týden. Bohužel nedostatek finančních prostředků brzdí výzkum a povědomí o endometrióze ve společnosti.

iZdroj fotografie: Pexels

Příznaky endometriózy

Endometrióza se může objevit u dívek, které poprvé menstruují, a snadno tak způsobí komplikace během reprodukčního období ženy. Příznaky se mohou lišit v závislosti na místě, kde roste děložní tkáň.

Mezi příznaky patří

  • Křeče v břiše
  • Menstruace delší jak 7 dní
  • Silná menstruace
  • Nevolnost
  • Bolest při pohlavním styku
  • Zažívací potíže
  • Časté močení
  • Neplodnost

Špatná diagnostika

Většina žen je bohužel špatně diagnostikována, což vede k nesprávné léčbě a původní obtíže přetrvávají. K odhalení endometriózy nelze použít CT, magnetickou rezonanci, a dokonce ani ultrazvuk. Ve skutečnosti neexistuje žádné vyšetření, které by endometriózu odhalilo. Jedinou možností je podstoupit revizi břicha, tedy diagnostickou operaci.

iZdroj fotografie: Pexels

Léčba endometriózy

Současné nejlepší řešení je laparoskopická operace, kdy chirurg odstraní tkáň z míst, kam nepatří. Další možností, jak zpomalit růst tkáně, je nízkohormonální antikoncepce, podávání specifických hormonů gonadotropinů (GnRH) nebo hormonální nitroděložní tělísko, dále pak pomáhají také nesteroidní antirevmatika.

Některé ženy věří, že těhotenství nebo hysterektomie problém vyřeší, ale tyto domněnky jsou mylné. I když v těhotenství se mohou příznaky zmírnit díky vyšší hladině progesteronu, ve skutečnosti zatím žádný lék neexistuje.

Zdroj: Creeksideobgyn

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům