Pil oblíbený nápoj mnoha Čechů, brzy ho však připravil o život. Pokud ho máte v lednici, zbavte se ho co nejdříve

Energetické nápoje slibují výhodu, která se v moderní době zaměřené na výkon a úspěch každému líbí. Za pozlátkem ale číhá velké nebezpečí pro zdraví. A to máte jen jedno.

Plechovka od energetického nápoje zahozená v přírodě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Energetické nápoje slibují mnoho pozitiv. Ale každé kouzlo má svou cenu. Tato cena může být dost vysoká. Když si pomůžete energetickým nápojem jednou za dlouhý čas, tělo se s tím vyrovná. Pokud do sebe budete sázet jednu plechovku za druhou, pak se připravte na následky v podobě vážných zdravotních problémů.

Temná stránka energetických nápojů

Energetické nápoje zlepšují mozkové funkce a potírají únavu. Jsou nabité kofeinem, B vitamínem a hromadou cukru. Nadměrný příjem kofeinu zvyšuje krevní tlak, což může vést k srdečním problémům. Obzvlášť, když kombinujete energetické nápoje s alkoholem. Tři tyto nápoje spolu s alkoholem již mohou způsobit srdeční problémy.

Ale i samotný energetický nápoj bez alkoholu může vážně ublížit. Web Educare upozorňuje na vedlejší účinky v podobě vysokého krevního tlaku, vysokého pulzu a možného kolapsového stavu při podání energetického nápoje dítěti. O dalších škodách, které energetický nápoj napáchá ve vašem těle, jsme už na našem webu JakZdravě psali dříve.

Moře cukru v jedné plechovce

Většina energetických nápojů obsahuje velké množství cukru. Nadměrná konzumace cukru, jak uvádí web Healthline, je spojena se vznikem zánětů, chronických chorob a zvýšením oxidačního stresu. Konzumací energetických nápojů zvyšujete pravděpodobnost, že se u vás vyvine cukrovka. Pokud se s cukrovkou léčíte, energetickým nápojům se zdaleka vyhněte.

Plechovka energetického nápoje a láhev s alkoholem iZdroj fotografie: Pixabay
Energetické nápoje a alkohol jsou přímo vražedná kombinace

Energetické nápoje a rakovina

Existuje domněnka, že nadmíra energetických nápojů může vyvolat rakovinu. Není to ale sám o sobě energetický nápoj, jako spíš vysoký a častý příjem cukru. Jak bylo zmíněno výše, cukr zvyšuje oxidační stres. To znamená, že dochází k velkému ničení buněk volnými radikály a příjem antioxidantů, které by je zastavily, není dostatečně vysoký. Na bázi tohoto procesu může vzniknout rakovinné bujení.

Zdravý přísun energie: Některé ovoce a zelenina zažene únavu na celý den. Síla přírody je lepší než kdejaký energetický nápoj

Pro koho jsou zakázané

Energetické nápoje nejsou vhodné pro děti ani pro dospívající. Dále by se jim měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Protože energetické nápoje obsahují hodně cukru, měli by se před nimi mít na pozoru také diabetici. Pro lidi, kteří se léčí se srdečními problémy nebo vysokým krevním tlakem mohou představovat energetické nápoje velké riziko spojené se zhoršením jejich stavu.

Méně známé jsou dopady energetických nápojů na psychiku a nervový systém. Naše redakce o nich psala právě v souvislosti se skrytými negativy těchto nápojů.

Jak často konzumujete energetické nápoje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články