Co s tělem udělá vypití energetického nápoje | JakZdravě.cz

Pravidelné pití energetických nápojů má významný dopad na organismus. Vědci odhalili skrytá negativa

Energetické nápoje jsou v posledních letech vysoce žádaným zbožím a jejich spotřeba čím dál víc roste. Co však tato tekutina udělá s lidským tělem?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní, poměrně unáhlené a „upachtěné“, době jsou čas a energie prvky, které růže přináší. Mnohdy je to však s jejich limitem značně omezené a lidé proto sahají po řešení, které jim v jistém slova smyslu dokáže přinést obojí. Tímto řešením jsou energetické nápoje, jejichž spotřeba v posledním desetiletí enormně stoupla a všichni jsme o nich určitě alespoň slyšeli. Každá pomoc má však svou cenu. Tu, kterou naše tělo platí za konzumaci energetických nápojů, ve své studii popsal i doktor Ahmed Abdulrahman Alsunni, Phd.
Nápoj 21. století

Energetické nápoje patří podle řady prodejních výpisů mezi nápoje, o které bývá často velký, dokonce až enormní zájem, a to zejména u mladých dospívajících nebo pracujících lidí. Energetické nápoje jsou totiž uváděny na trh pod různými druhy, etiketami i příchutěmi, jedno je ale všechny spojuje. Konkrétně jsou to vlastnosti, které mají uživateli zajistit příjem energie a lepší výdrž jak při soustředění, tak při manuální činnosti.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto účinky energetických nápojů zaručuje zejména složení z cukru, taurinu a kofeinu, ke kterým se samozřejmě přidávají také barviva, konzervanty, ochucovadla a celá řada dalších látek a sloučenin. Výsledkem je, že po vypití nápoje má člověk více energie k čemukoliv, co potřebuje, eliminuje potřebu spánku v dané chvíli a zlepšuje svou koncentraci. Toho pak využívají zejména studenti při učení a zkouškách, pracovně vytížení lidé, lidé na nočních směnách nebo také řidiči automobilů.

Cena za půjčenou energii

Jelikož je naše tělo nastaveno tak, aby se v něm dokonale odráželo vše, co mu „dáváme“, a to od konzumace potravin či nápojů až po naše běžné denní činnost, zobrazí se na něm také pití energetických nápojů. Ty sice disponují rychle a snadno dostupnou energií, která zlepšuje náš výkon, na druhé straně se však o jejich užitečnosti v porovnání se škodlivostí dost diskutuje.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V první řadě je nutné říct, že stejně jako i u jiných méně zdravých potravin či nápojů, velmi záleží na jejich zkonzumovaném množství, a také na pravidelnosti, se kterou je užíváme. Podle odborníků se však negativní účinky energetických nápojů mohou projevit již po jedné standardní plechovce o objemu 500 ml. Jaká je však přesná cena, kterou naše tělo platí za propůjčenou energii?

Změny v kardiovaskulárním systému

První, a také největší dopad, mají energetické nápoje na srdce a na celý kardiovaskulární systém. Podle odborných studií, kterých se účastnila řada lidí různého věku a pohlaví, bylo prokázáno, že již po vypití jedné plechovky energetického nápoje (bez ohledu na jeho značku), dochází k nárazovému zvýšení tepové frekvence a ke zvýšení krevního tlaku. Tato fakta byla připsána zejména výrazným účinkům kofeinu, který je v energetických nápojích obsažen ve velikém množství.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Při dlouhém užívání těchto nápojů se ke zvýšenému krevnímu tlaku a tepové frekvenci připisují také významné srdeční projevy jako ventrikulární arytmie, elevace ST segmentu, prodloužení QT intervalu, nebo také fibrilace síní, a v těch horších případech je nadměrná konzumace energetických nápojů spojována také s infarktem či srdečním kolapsem z důvodu přetížení.

Neurologické a psychologické změny

Další oblastí, která se při pití většího množství energetických nápojů mění, je také lidská neurologická soustava a psychika. Příznaky, že máte v těle nadměrné množství kofeinu mohou být například úzkost, nespavost, gastrointestinální potíže, svalové záškuby, neklid nebo také takzvané období nevyčerpatelnosti, po které zpravidla následuje období únavy a často i demotivace. Mezi přidružené příznaky poté patří také akutní nebo chronická bolest hlavy, nebo i bolest očí a žaludku.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Změny související s metabolismem

Jelikož energetické nápoje z velké většiny tvoří cukr nebo nejrůznější umělá dochucovadla a podobné látky, zvyšuje jejich pravidelná konzumace také rizika obezity, cukrovky 2. typu, a také vysokého cholesterolu. Podle nedávných vědeckých poznatků však energetické nápoje obsahují také složky, jejichž účinky negativně působí na žaludeční mikroflóru a mohou narušovat její přirozenou funkci. Docházet tak může také k nevolnostem nebo jiným žaludečním potížím.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaký je váš názor na konzumaci energetických nápojů?

Zdroj: Iflscience

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů