Pravidelné pití energetických nápojů má významný dopad na organismus. Vědci odhalili skrytá negativa

Energetické nápoje jsou v posledních letech vysoce žádaným zbožím a jejich spotřeba čím dál víc roste. Co však tato tekutina udělá s lidským tělem?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní, poměrně unáhlené a „upachtěné“, době jsou čas a energie prvky, které růže přináší. Mnohdy je to však s jejich limitem značně omezené a lidé proto sahají po řešení, které jim v jistém slova smyslu dokáže přinést obojí. Tímto řešením jsou energetické nápoje, jejichž spotřeba v posledním desetiletí enormně stoupla a všichni jsme o nich určitě alespoň slyšeli. Každá pomoc má však svou cenu. Tu, kterou naše tělo platí za konzumaci energetických nápojů, ve své studii popsal i doktor Ahmed Abdulrahman Alsunni, Phd.

Nápoj 21. století

Energetické nápoje patří podle řady prodejních výpisů mezi nápoje, o které bývá často velký, dokonce až enormní zájem, a to zejména u mladých dospívajících nebo pracujících lidí. Energetické nápoje jsou totiž uváděny na trh pod různými druhy, etiketami i příchutěmi, jedno je ale všechny spojuje. Konkrétně jsou to vlastnosti, které mají uživateli zajistit příjem energie a lepší výdrž jak při soustředění, tak při manuální činnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto účinky energetických nápojů zaručuje zejména složení z cukru, taurinu a kofeinu, ke kterým se samozřejmě přidávají také barviva, konzervanty, ochucovadla a celá řada dalších látek a sloučenin. Výsledkem je, že po vypití nápoje má člověk více energie k čemukoliv, co potřebuje, eliminuje potřebu spánku v dané chvíli a zlepšuje svou koncentraci. Toho pak využívají zejména studenti při učení a zkouškách, pracovně vytížení lidé, lidé na nočních směnách nebo také řidiči automobilů.

Cena za půjčenou energii

Jelikož je naše tělo nastaveno tak, aby se v něm dokonale odráželo vše, co mu „dáváme“, a to od konzumace potravin či nápojů až po naše běžné denní činnost, zobrazí se na něm také pití energetických nápojů. Ty sice disponují rychle a snadno dostupnou energií, která zlepšuje náš výkon, na druhé straně se však o jejich užitečnosti v porovnání se škodlivostí dost diskutuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V první řadě je nutné říct, že stejně jako i u jiných méně zdravých potravin či nápojů, velmi záleží na jejich zkonzumovaném množství, a také na pravidelnosti, se kterou je užíváme. Podle odborníků se však negativní účinky energetických nápojů mohou projevit již po jedné standardní plechovce o objemu 500 ml. Jaká je však přesná cena, kterou naše tělo platí za propůjčenou energii?

Změny v kardiovaskulárním systému

První, a také největší dopad, mají energetické nápoje na srdce a na celý kardiovaskulární systém. Podle odborných studií, kterých se účastnila řada lidí různého věku a pohlaví, bylo prokázáno, že již po vypití jedné plechovky energetického nápoje (bez ohledu na jeho značku), dochází k nárazovému zvýšení tepové frekvence a ke zvýšení krevního tlaku. Tato fakta byla připsána zejména výrazným účinkům kofeinu, který je v energetických nápojích obsažen ve velikém množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při dlouhém užívání těchto nápojů se ke zvýšenému krevnímu tlaku a tepové frekvenci připisují také významné srdeční projevy jako ventrikulární arytmie, elevace ST segmentu, prodloužení QT intervalu, nebo také fibrilace síní, a v těch horších případech je nadměrná konzumace energetických nápojů spojována také s infarktem či srdečním kolapsem z důvodu přetížení.

Neurologické a psychologické změny

Další oblastí, která se při pití většího množství energetických nápojů mění, je také lidská neurologická soustava a psychika. Příznaky, že máte v těle nadměrné množství kofeinu mohou být například úzkost, nespavost, gastrointestinální potíže, svalové záškuby, neklid nebo také takzvané období nevyčerpatelnosti, po které zpravidla následuje období únavy a často i demotivace. Mezi přidružené příznaky poté patří také akutní nebo chronická bolest hlavy, nebo i bolest očí a žaludku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Změny související s metabolismem

Jelikož energetické nápoje z velké většiny tvoří cukr nebo nejrůznější umělá dochucovadla a podobné látky, zvyšuje jejich pravidelná konzumace také rizika obezity, cukrovky 2. typu, a také vysokého cholesterolu. Podle nedávných vědeckých poznatků však energetické nápoje obsahují také složky, jejichž účinky negativně působí na žaludeční mikroflóru a mohou narušovat její přirozenou funkci. Docházet tak může také k nevolnostem nebo jiným žaludečním potížím.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaký je váš názor na konzumaci energetických nápojů?

Zdroj: Iflscience

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články