Éterické oleje a jejich zničující dopad na lidské zdraví. Čemu se při koupi vyvarovat a na co si dát pozor?

Jedno z kontroverzních témat dnešní doby je, zda jsou oblíbené éterické (esenciální) oleje opravdu tak skvělé, nebo ve skutečnosti nemají žádné účinky na zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Éterické (esenciální) oleje jsou aromatické extrakty z rostlin. Jsou používány pro svou příjemnou vůni a údajné léčivé schopnosti v alternativní medicíně a pleťové kosmetice. Ale ne vždy platí, že to, co je stoprocentně přírodní, je také zdravé. Lidé je využívají k relaxaci, uvolnění a odstranění stresu. Je potřeba je ale užívat s mírou a rozumně. Jinak si můžete spíše ublížit.

Co říkají odborníci na éterické oleje

Vědci tvrdí, že v současnosti nejsou pozitivní účinky éterických olejů podloženy žádnými odbornými výzkumy. Esenciální oleje jsou známy pro jejich schopnost uvolnit tělo i mysl a podpořit imunitní systém. Dokonce dokáží potlačit tvorbu zánětů. Zároveň však mohou mít i neblahé účinky na naše zdraví. Tyto éterické oleje kvůli své vysoké koncentraci totiž jsou schopny podráždit naše sliznice a citlivější místa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je tedy takový olej používán ve velkém množství, může dráždit nos, ústa, krk nebo oči. Éterické oleje rovněž mohou ovlivnit nervový systém a mozek. U některých lidí se dokonce objevily bolesti hlavy, nevolnost nebo poruchy spánku. Pokud však budete dodržovat postup aplikace a doporučovanou dávku na etiketě produktu, nemáte se čeho bát.

Jsou přírodní nebo se jedná jen o syntetické chemikálie?

Jde o další kontroverzní téma okolo éterických olejů. Ne vždy je obsahem lahvičky to, co by mělo. Proto je v této situaci lepší zainvestovat do známých a ověřených značek nebo si alespoň přečíst složení či nějakou recenzi na internetu. Rozhodně si nechcete domů odnést pouze vonný olej.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je totiž rozdíl mezi 100% esenciálním olejem a olejem aromatickým, který je pouze syntetický. Aromatické oleje hezky voní, ale jejich účinky se rozhodně nerovnají účinkům těch esenciálních přírodních. Často jsou pouze levnější náhražkou.

Jsou vhodné esenciální oleje k použití v kosmetice?

Další otázkou je, jestli jsou esenciální oleje vhodnými přísadami v kosmetice. Někteří na ně nedají dopustit, zatímco jiní se jim obloukem vyhýbají. První skupina lidí si jich cení především pro jejich naprosto přírodní původ, krásnou vůni, regenerační a protizánětlivé účinky. Tomu by šlo snadno oponovat argumentem, že to není tak úplně jisté. Druhá skupina lidí, která esenciální olejům neholduje, zakládá své názory na tom, že jsou oleje až příliš silné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naše pleť je totiž velice náchylná k iritaci. Na citlivou pleť éterické oleje nejsou vůbec doporučovány. A hlavně přírodní produkty, které nejsou řádně v laboratoři přizpůsobeny pleti, aby byla schopna si vzít všechny prospěšné látky, mohou pleť podráždit. Pokud je tedy na kosmetickém produktu napsáno „přírodní“, rozhodně to neznamená, že je to to nejlepší pro vaši pleť.

Zdroj: Healthy, Cnet

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články